W marcu w naszej szkole rozstrzygnięty został etap szkolny XII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy". Organizatorem przedsięwzięcia była Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Do etapu powiatowego awansowały prace następujących uczniów:
klasy 1-3: Hanna Węs, Emilia Adamczyk, Karolina Gil (1a); Paweł Idziak (1b); Kinga Chorąziak, Marta Kaczmarzyńska (3a)
klasy 4-8: Malwina Rutkowska (4a); Szymon Różaniec (5b); Konrad Kosowski (7b); Kinga Idziak (7d)
W etapie szkolnym udział wzięli także: Klara Cieślak, Nina Czerniejewska, Nikola Dzieran, Aleksandra Gonczarewicz, Andżelika Janas, Piotr Janik, Marcel Kaczmarzyński, Filip Krupiński, Szymon Pawłowski, Igor Rawiński, Kornelia Rosiak, Miłosz Różaniec, Bartosz Szulc, Mateusz Tomczak (1a); Kamila Rudyk, Marcel Ławniczak (1b); Miłosz Guderczyk (2a); Julia Kosowska (3b).
Uczniom gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnych etapach konkursu.
Koordynatorami etapu szkolnego były p. Justyna Piestrzyńska i p. Iwona Krajewska.
Laureaci etapu szkolnego XII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Bezpiecznie na wsi …"
LAUREAT WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO
Etapy rejonowe zgodnie z Regulaminami Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych w Poznaniu odbywały się w szkołach macierzystych i miały formę tradycyjną, czyli papierową. Po sprawdzeniu przez komisje rejonowe, na terenie szkoły, oraz zweryfikowaniu prac konkursowych przez Przewodniczących Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych, Natalia Tomczyk (8c), awansowała do finału Wojewódzkiego Konkursu Historycznego, zajmując 9. pozycję na liście finalistów.
14 marca 2022 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Strzałkowie odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Historycznego, w którym uczestniczyło 41 uczniów z całej Wielkopolski, z których 14 zdobyło najwyższy tytuł - LAUREATA.
Natalia uplasowała się na 7 miejscu, ex aequo z kilkoma uczniami z innych szkół Wielkopolski, potwierdzając tym samym swoją wiedzę, a nawet awans z dziewiątego po etapie rejonowym, na siódme miejsce w finale wojewódzkim.
Gratulujemy Natalii zdobycia TYTUŁU LAUREATA WK Historycznego, tym bardziej, że znalazła się Ona w bardzo nielicznym gronie uczniów naszego powiatu, którym udało się osiągnąć najwyższy tytuł (2) i życzymy dalszych sukcesów na ścieżce edukacji.
Gratulacje przekazujemy także opiekunce p. Ewie Durka, której praca i wsparcie zaowocowały zdobyciem najwyższego tytułu jej podopiecznej.Iwona Chwiałkowska
wicedyrektor ZS-P w Dobrej
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA
7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Turku informuje, iż tegoroczny temat przewodni to "Nasza planeta - nasze zdrowie".
W ramach tegorocznej kampanii Światowa Organizacja Zdrowia będzie zachęcać rządy i opinię publiczną do podejmowania działań, niezbędnych do utrzymania zdrowia ludzi i planety oraz stworzenia zrównoważonych "społeczeństw dobrobytu". WHO szacuje, że każdego roku ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. Obejmuje to kryzys klimatyczny, który jest największym pojedynczym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Kryzys klimatyczny to także kryzys zdrowotny.
DZIEŃ BEZ PLECAKA
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego uczniowie naszej szkoły zdecydowali przynieść swoje szkolne pomoce we wszystkim co możliwe, z wyjątkiem plecaków. W piątek 1 kwietnia niemal każdy mały i duży człowiek w szkole przyniósł swoje szkolne przybory i podręczniki w… czym popadnie. Pomysłów było mnóstwo: kosze wiklinowe, skrzynki na narzędzia, walizki, wózek na zakupy, klatka dla chomika, taczka, grill ogrodowy i inne.
21
AWANS DO FINAŁU MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU GEOGRAFICZNEGO "OBIEŻYŚWIAT"
Uczennice naszego szkoły, Zofia Gierłowska i Natalia Tomczyk, awansowały do finału XIII Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego "Obieżyświat" w Poznaniu. Konkurs organizowany jest przez Poznańskie Stowarzyszenie Oświatowe we współpracy z Pracownią Dydaktyki Geografii i Edukacji Ekologicznej Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu.
W konkursie wzięło udział 229 uczniów z 48 szkół. Do finału awansowało 17 szkół.Konkurs składa się z dwóch etapów: części merytorycznej oraz praktycznej, połączonej z działaniami w terenie. Innowacją jest to, że uczniowie nie mierzą się z zadaniami indywidualnie (jak w innych konkursach), ale w zespołach dwuosobowych. Kształcą tym samym umiejętność zespołowego rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, tak ważną we współczesnym świecie. Każdego roku nowa edycja ma inny temat przewodni.
Temat tegorocznego konkursu: "Obieżyświat w Ameryce Północnej".
Finał konkursu odbędzie się w dniu 7 czerwca na Wydziale Geografii i Geologii UAM w Poznaniu.
Opiekunem uczniów jest p. Dariusz Piestrzyński.
ZACHĘTKI DO KSIĄŻEK
W ramach realizacji działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela plastyki i wychowawców klas 1-3, wykonali zakładki zachęcające do przeczytania swoich ulubionych książek. Celem tego działania było propagowanie czytelnictwa wśród uczniów i zainteresowanie książką. Wykonane prace wyeksponowano na dolnym korytarzu a uczniowie zostali nagrodzeni punktami dodatnimi i oceną z plastyki. Wszystkim uczniom gratulujemy pomysłowości i dziękujemy za piękne prace!
3
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU NA HASŁO PROMUJĄCE BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ I CZYTANIE KSIĄŻEK
1 miejsce - Malwina Rutkowska (4a) za hasło: "Głowy pełne pomysłów mamy, gdy z biblioteki książki czytamy".
2 miejsce - Adrian Jańczak (8c) za hasło: "Biblioteka nasza do czytania zaprasza. Książkę dla Ciebie dobierze, a ona w wspaniałą podróż się z Tobą wybierze”.
3 miejsce - Amelia Becalik (6a) za hasło: "Biblioteka to jest to … w książkach znajdziesz przygód sto".
Udział w konkursie wzięli również: Iga Graczyk (2a), Marta Kaczmarzyńska (3a), Julia Kosowska (3b), Konrad Kosowski (7b), Karina Polińska (8a), Adam Żubr (8b).Laureaci miejsc 1-3 otrzymają okolicznościowe dyplomy oraz nagrody książkowe zakupione ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Ponadto dla wszystkich uczestników konkursu przewidziano nagrody za udział w postaci punktów dodatnich.
Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom konkursu!
UDZIAŁ W OBCHODACH NARODOWEGO DNIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemi. Zostało ono ustanowione przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Stosowne uroczystości odbyły się także w gminie Dobra. Osoby, które chciały uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych spotkały się w miejscowości Czyste, w miejscu, które dla wielu jest symbolem walki o wolność i niepodległą Polskę. Zebrani na uroczystości złożyli kwiaty oraz zapalili znicze w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Obecne były władze naszej gminy, instytucji lokalnych, mieszkańcy powiatu, a także przedstawiciele ZS-P w Dobrej - dyrekcja oraz uczniowie SU ze sztandarem Szkoły.
CYKL GŁOŚNEGO CZYTANIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Biblioteka szkolna w ramach realizacji NPRC w dniach 9, 10 i 14 lutego zorganizowała cykl spotkań głośnego czytania dla uczniów klas 1-3. Pierwszym punktem programu było wprowadzenie dzieci w świat baśni. Przewodnicząca Rady Rodziców p. Renata Kosowska przeczytała baśń pt. "Królowa pszczół" uczniom klas pierwszych. Z losami "Brzydkiego kaczątka" zapoznała dzieci klas trzecich p. Marta Kaliszak, pedagog szkolny. Baśń "O rybaku i złotej rybce" przeczytała klasom drugim p. Bernadetta Żubr, bibliotekarz szkolny. Po wysłuchaniu utworów uczniowie chętnie odpowiadali na zadawane im pytania dotyczące postaw baśniowych bohaterów i odszukiwali ukryte w nich morały. W nagrodę za pilne słuchanie, dzieci zostały nagrodzone słodkim poczęstunkiem. Kolejnym punktem realizacji programu było wykonanie przez każdą z klas plakatów promujących poznaną baśń, które zdobią teraz szkolny korytarz. Natomiast w bibliotece wykonana została gazetka i wystawka poświęcona baśniom i legendom. Głównym celem tych spotkań było promowanie czytania bajek i baśni wśród dzieci jako jednego ze sposobów zdobywania wiedzy oraz wprowadzenia w świat literatury. Takie wydarzenia sprzyjają kształtowaniu umiejętności słuchania ze zrozumieniem, rozbudzaniu ciekawości, wyobraźni oraz przekazywaniu za pośrednictwem literatury wartości moralnych, które będą postrzegane jako drogowskazy życiowe.
7
PODSUMOWANIE WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
Od 25 października do 9 listopada 2021 r. odbywały się etapy szkolne Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.
W bieżącym roku szkolnym 23 uczniów sprawdzało swoją wiedzę z takich przedmiotów jak: biologia (1), geografia (6), historia (1), język angielski (4), język niemiecki (1), język polski (3) i matematyka (7). W tym roku konkursy miały charakter tradycyjny - czyli uczestnicy pracowali z testem drukowanym. Prace były sprawdzane i oceniane przez Szkolną Komisję Konkursową, w której skład wchodził przewodniczący - wicedyrektor oraz nauczyciele uczący danego przedmiotu. Podsumowując przebieg wszystkich konkursów, do etapu rejonowego zakwalifikowało się trzech uczniów, jednak fizycznie jest to jedna uczennica - Natalia Tomczyk (8c), która awansowała z takich przedmiotów jak: biologia, historia i język polski. Etapy rejonowe zgodnie z Regulaminami WKP w Poznaniu również odbywały się w naszej szkole i miały formę tradycyjną, czyli papierową.
Po sprawdzeniu przez komisję rejonową, na terenie szkoły oraz zweryfikowaniu pracy konkursowej przez Przewodniczącą Wojewódzkiego Konkursu Historycznego, ostatecznie Natalia awansowała do etapu wojewódzkiego, zajmując 9. pozycję na liście finalistów. Gratulujemy Natalii wiedzy i życzymy sukcesu na etapie wojewódzkim WK Historycznego.
Gratulacje przekazujemy także opiekunce p. Ewie Durka, której praca i wsparcie zaowocowały tak wysokim wynikiem konkursu.
Iwona Chwiałkowska
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ WALENTYNKOWĄ
W lutym zorganizowany został konkurs plastyczny na najciekawszą kartkę walentynkową.
W konkursie wzięli uczniowie klas 4-8, którzy wykonali mnóstwo pięknych "walentynek".
Najciekawsze prace stworzyli:
1 miejsce - Igor Frątczak (6a), Maciej Skrzypiński (7c), 2 miejsce - Aleksandra Dębska (4b), Jakub Gonczarewicz (5a), 3 miejsce - Tomasz Stencel (5a), Kinga Idziak (7d)
wyróżnienia: Andżelika Guderczyk, Malwina Rutkowska (4a), Marta Piestrzyńska (5b), Dominika Stencel (7d), Natalia Mila (8a), Adrian Jańczak (8c)
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska.9
ŚWIETLICOWY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ WALENTYNKOWĄ
14 lutego 2022 r. w świetlicy szkolnej zorganizowano konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartkę walentynkową. Uczniowie (głównie klas 1-3) przez cały dzień podczas plastycznych zajęć świetlicowych wykonywali kartki walentynkowe. Podsumowanie konkursu odbyło się 15 lutego na korytarzu szkolnym. Uczniowie otrzymali nagrody, które na pewno pozwolą im dalej rozwijać swoje plastyczne talenty.
Laureaci:
1 miejsce - Gabriela Szymczak (2b), 2 miejsce - Aleksandra Plichta (2b), Filip Wutka (3b), 3 miejsce - Aleksandra Gonczarewicz (1a), Tobiasz Wutka (1a), Kinga Chorąziak (3a)
wyróżnienia: Nina Czerniejewska, Roman Goncear (1a), Nicoleta Goncear, Nadia Jakomulska (2a), Sandra Grzybowska (2b), Julia Błaszczyk (4b)
Udział w konkursie wzięli również: Wojciech Zagozda, Mateusz Tomczak (1a), Jan Pawłowski (2b), Kacper Kaczmarek, Szymon Grubski (3a), Alan Langowski (3b)
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Organizatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska.15
WALENTYNKI - POCZTA WALENTYNKOWA
Z okazji walentynek Samorząd Uczniowski przygotował skrzynkę walentynkową, do której każdy mógł wrzucić kartkę dla swojej sympatii. Po kilku dniach uczniowie z SU zajęli się doręczaniem "walentynek", które niewątpliwie sprawiły ogromną radość adresatom.
RÓŻOWE SKRZYNECZKI W NASZEJ SZKOLE
Różowa Skrzyneczka to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu walkę z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym oraz zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji. Celem fundacji Różowa Skrzyneczka jest także dostęp do rzetelnej edukacji w szkołach, dotyczącej miesiączkowania, a także rozpowszechnianie wiedzy o ekologicznych i zdrowych rozwiązaniach na okres miesiączki.
Różowe Skrzyneczki naszej szkole przekazał p. Tomasz Gil. Znajdują się w nich darmowe podpaski, wkładki i tampony.
W zamontowanie skrzyneczek włączył się p. dyrektor Marek Milczarek, który zobowiązał się sukcesywnie uzupełniać zawartość skrzyneczek.
NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Dzięki udziałowi Naszej Szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna wzbogaciła się o 376 książek. Zostały one zakupione dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Zapraszamy do biblioteki.
103. ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
27 grudnia 1918 r. w Poznaniu wybuchło powstanie wielkopolskie. To dzięki temu zrywowi Wielkopolska została włączona w granice niepodległego państwa polskiego. Na jego cześć obchodzony jest Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
1
WYRÓŻNIENIA W REJONOWYM KONKURSIE HISTORYCZNO-PLASTYCZNYM
Uczennice naszej szkoły zostały wyróżnione w rejonowym konkursie historyczno-plastycznym "Powstanie Wielkopolskie 1918/1919". Organizatorem konkursu była Senator Margareta Budner.
Podsumowanie konkursu odbyło się w biurze Senator Margarety Budner w Koninie.
Wyróżnione uczennice: Natalia Kołuda (2b), Marta Piestrzyńska (5b), Amelia Chojnacka (7b).
Do etapu rejonowego awansowali również: Filip Nerka (3b), Jakub Gonczarewicz (5a), Kinga Idziak (7d), Aleksandra Stasiak (8b). Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Zwycięskie prace zostały wykonane pod kierunkiem p. Justyny Piestrzyńskiej oraz p. Agnieszki Maciejewskiej.2
SZKOLNY KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ BOMBKĘ PROFILAKTYCZNĄ
W świetlicy szkolnej zorganizowano podsumowanie konkursu świetlicowego na najciekawszą "Bombkę profilaktyczną". Uczniowie przez cały tydzień podczas plastycznych zajęć świetlicowych wykonywali bombki o tematyce zdrowotnej i profilaktycznej. Wszystkie prace ozdobiły zorganizowaną specjalnie na tę okazję "Choinkę profilaktyczną". Dzieci otrzymały nagrody, które na pewno pozwolą im dalej rozwijać swoje plastyczne talenty.
Laureaci: 1 miejsce - Antonina Becalik (0a) i Aleksandra Gonczarewicz (1a), 2 miejsce - Nikoleta Goncear (2a) i Marcel Gołdyka (3a), 3 miejsce - Aleksandra Plichta i Jan Pawłowski (2b)
wyróżnienia - Wojciech Zagozda (1a), Lena Stasiak (2b), Kacper Kaczmarek (3a), Weronika Dymel (3b), Weronika Dolacińska (4a)
Udział w konkursie wzięli również: Zuzanna Bazan (0a), Antoni Rykowski, Tobiasz Wutka, Roman Goncear, Mateusz Tomczak, Nina Czerniejewska (1a), Nadia Jakomulska (2a), Sandra Grzybowska, Nadia Tyczyno, Gabriela Szymczak (2b), Szymon Grubski, Nikola Burdelak, Julia Janas, Amelia Zięba (3a), Julia Kmiecik, Dominik Kubacki, Zofia Pakuła, Krzysztof Kaźmierczak, Filip Wutka, Maja Zajbert, Alan Langowski (3b), Michał Szymański (4a)
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Organizatorami konkursów były: p. Marta Kaliszak i p. Justyna Piestrzyńska.14
WYSTAWA BOŻONARODZENIOWA - SZKOLNE KONKURSY PLASTYCZNE
W grudniu w naszej szkole została zorganizowana wystawa świąteczna, na której zaprezentowano najlepsze prace plastyczne uczniów, związane tematycznie ze Świętami Bożego Narodzenia. Zaprezentowano również nagrodzone prace laureatów szkolnych konkursów plastycznych z cyklu "Wokół magicznego drzewka - najpiękniejsze świąteczne ozdoby". Nagrody uczniowie otrzymają po przerwie świątecznej. Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za liczne uczestnictwo w konkursach.
Nagrodzeni uczniowie:
Ozdoby choinkowe (kl. 1-3): 1 miejsce - Blanka Frątczak (2b), 2 miejsce - Aleksandra Gonczarewicz (1a), 3 miejsce - Zuzanna Owczarek (1b)
wyróżnienia - Filip Świerczyński (2a), Kinga Chorąziak (3a), Lena Ławniczak (3b)
Ozdoby choinkowe (kl. 4): 1 miejsce - Alicja Wojtasik i Nikola Dróżdż (4a), 2 miejsce - Aleksandra Dębska i Zuzanna Rosiak (4b); 3 miejsce - Weronika Dolacińska (4a) i Lena Szczepaniak (4b)
wyróżnienia - Andżelika Guderczyk, Malwina Rutkowska, Karolina Podpora, Igor Osiak, Jakub Grzelak (4a), Emilia Jesionek, Zuzanna Pawlak (4b)
Ozdoby świąteczne - Anioł (kl. 5): 1 miejsce - Noemi Czupryńska i Marta Piestrzyńska (5b), 2 miejsce - Małgorzata Czupryńska (5b), 3 miejsce - Gracjan Andrzejczak (5a)
wyróżnienia - Jakub Gonczarewicz, Tomasz Stencel (5a), Amelia Michalak, Jarosław Gabryszak, Krystian Kaźmierczak, Patryk Klimczak (5b)
Ozdoby świąteczne - Mikołaj (kl. 6): 1 miejsce - Alicja Mila (6a), 2 miejsce - Amelia Becalik (6a), 3 miejsce - Igor Frątczak (6a), wyróżnienia - Krystian Korzepa, Wiktor Marańda (6a)
Ozdoby choinkowe (kl. 7-8): 1 miejsce - Kalina Kośla (7a) i Maciej Skrzypiński (7c), 2 miejsce - Jakub Bodlak (7c) i Adrian Jańczak (8c), 3 miejsce - Konrad Kosowski (7b) i Natasza Glinkowska (7c)
wyróżnienia - Oliwia Kaczmarek, Oliwia Kaźmierska, Krzysztof Bieniek, Hubert Gebler, Konrad Malinowski (7b), Jesika Marek, Kinga Sypniewska, Wiktor Wilczak, Mikołaj Golba (7c), Weronika Błaszczyk, Kinga Idziak, Justyna Wieczorek, Natalia Dzikowska, Oliwia Pietrzak, Natalia Buczek, Jakub Zasiadczyk (7d)
Choinka w stylu "eko": 1 miejsce - Julia Wypiór (4a) i Aleksandra Stasiak (8b), 2 miejsce - Malwina Rutkowska (4a) i Oliwia Kaczmarek (7b), 3 miejsce - Kamil Kurek-Wróbel (4b)
wyróżnienia - Karolina Podpora, Jakub Grzelak (4a), Amelia Michalak (5b), Amelia Becalik (6a), Konrad Kosowski (7b), Adrian Jańczak (8c)
Konkursy oraz wystawę na korytarzu zorganizowała p. Justyna Piestrzyńska.
Wystawę prac uczniów klas 1-3 na korytarzu górnym zorganizowali wychowawcy: p. Jolanta Piekarska (1a), p. Małgorzata Błażełek (1b), p. Agata Dawid (2a), p. Agnieszka Maciejewska (2b), p. Iwona Krajewska (3a) i p. Kamila Pawłowska (3b).4
SPOTKANIA OPŁATKOWE W KLASACH
- 17