Świetlica szkolna zapewnia opiekę uczniom od poniedziałku do piątku

Informacji nt. pracy świetlicy oraz dowozów udziela p. Elżbieta Jesionek.

• Ze świetlicy i opieki wychowawców korzystają wszyscy uczniowie szkoły.
        • Szczególną opieką otacza się uczniów dojeżdżających oraz zapisanych do świetlicy przez rodziców.
        • Dzieci i młodzież z okolicznych miejscowości dowożą 4 autobusy.
        • Plan dowozów jest tak opracowany, aby po skończonych zajęciach uczniowie mogli odjechać do domu.
        • Świetlica prowadzi dożywianie (obiad, gorący napój). Obiady są urozmaicone i pożywne.
        • W świetlicy prowadzone są zajęcia o charakterze opiekuńczo-wychowawczym oraz zajęcia rozwijające zainteresowania.
        • Pod opieką wychowawców uczniowie odrabiają prace domowe i przygotowują się do lekcji.
        • Świetlica dysponuje tabletami, sprzętem audiowizualnym, sprzętem sportowym, kącikiem książki, czasopismami dla dzieci i młodzieży, dużym wyborem gier planszowych.

ZADANIA ŚWIETLICY: EDUKACJA, WYCHOWANIE i OPIEKA

Świetlica realizuje zadania poprzez: pomoc w odrabianiu prac domowych, zajęcia czytelnicze, zajęcia wyrównawcze,
        zabawy i gry dydaktyczne, zabawy i gry ruchowe, zajęcia plastyczne i techniczne, projekcję filmów dydaktycznych, itp.

• DOWOZY UCZNIÓW

• ​​​​​​​

Dowozem objęci są uczniowie, których droga z domu do szkoły przekracza 3 km -
        w przypadku uczniów klas 1-4 SP oraz oddziałów przedszkolnych,
        4 km - w przypadku uczniów klas 5-8 szkół podstawowych.

-  Uczniowie wsiadają (wysiadają) do autobusu szkolnego tylko w ustalonym miejscu.

-  Za bezpieczeństwo uczniów w drodze do autobusu oraz powracających do domu po przywozie, odpowiedzialność ponoszą ich rodzice.

-  Dzieci 5 i 6-letnie z autobusu zobowiązani są odbierać rodzice lub osoby upoważnione.

-  W przypadku awarii autobusu przewożącego uczniów, opiekun sprawuje opiekę nad uczniami, zapewniając im bezpieczeństwo do czasu podstawienia pojazdu zastępczego.

- ​​​​​​​ Uczniowie dowożeni mają obowiązek dostosować się do zasad zawartych w regulaminie oraz do poleceń opiekunów.

Uczniowie zobowiązani są:

-  po przyjeździe do szkoły wchodzić tylko drzwiami przy świetlicy i do godz. 8.00 przebywać w świetlicy pod opieką wychowawcy,

-  na odwozy czekać w świetlicy lub (za zgodą wychowawcy) na placu rekreacyjnym,

-  do autobusu iść pod opieką opiekuna i wsiadać pojedynczo, tylnymi drzwiami,

-  uczniowie dojeżdżający nie mogą samowolnie opuszczać terenu szkoły; w przypadku samowolnego wyjścia ze  szkoły, ucznia będą odbierać rodzice,

-  uczniowie klas 1-3 z autobusu wysiadają tylnymi drzwiami i pod opieką wychowawcy przechodzą na drugą stronę jezdni,

-  uczniowie klas 4-8 z autobusu wysiadają tylnymi drzwiami, przechodzą na drugą stronę jezdni po odjeździe autobusu.

Uczniom podczas jazdy nie wolno:

-  wsiadać lub wysiadać z autobusu bez zgody opiekuna,

-  wstawać ze swoich miejsc, otwierać okien, zaśmiecać pojazdu,

-  zachowywać się w sposób hałaśliwy bądź stwarzający zagrożenie bezpieczeństwa innych osób,

-  żądać zatrzymania autobusu w miejscu do tego nieprzeznaczonym,

-  rozmawiać z kierowcą,

-  dokonywać zniszczeń w autobusie.

Ponadto:

-  O nieodpowiednim zachowaniu uczniów opiekun informuje kierownika świetlicy lub dyrektora szkoły.

-  Szkoła ma obowiązek reagowania, zgodnie z zapisami Statutu Szkoły, na zgłoszenia opiekunów o pozytywnych lub negatywnych zachowaniach uczniów.

-  W przypadku powtarzających się zachowań zagrażających bezpieczństwu innych osób, po wcześniejszym powiadomieniu rodziców, uczeń może zostać pozbawiony prawa do korzystania z dowozów szkolnych.

-  Uczniowie uprawnieni do dowozów otrzymują bezpłatny bilet miesięczny, który posiadają przy sobie.

-  ​​​​​​​Uczniowie, którzy nie są uprawnieni do dowozów, mogą korzystać z przewozu kupując bilet miesięczny lub jednorazowy u przewoźnika.​​​​​​​​​​​​​​