CYFROWA DZIECIĘCA ENCYKLOPEDIA WIELKOPOLAN

      • W roku szkolnym 2013/14 oraz 2014/15 nasza szkoła brała udział w projekcie "e-Szkola Wielkopolska - Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan", realizowanym przez ODN w Poznaniu w partnerstwie z OFEK w Poznaniu.
        Celem projektu jest wdrożenie w 226 szkołach podstawowych Wielkopolski (po jednej szkole z każdej gminy województwa) programów rozwojowych w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Podczas zajęć pozalekcyjnych 5-6 osobowe zespoły uczniowskie realizują projekty edukacyjne, których celem jest odnalezienie ciekawych mieszkańców gminy, żyjących lub nieżyjących, związanych z ich gminą i stworzenie fiszki do encyklopedii.
        Ponad 9000 uczniów z wielkopolskich szkół tworzyło Cyfrową Dziecięcą Encyklopedię Wielkopolan, w której znajdują się wpisy multimedialne (noty biograficzne, zdjęcia, filmy i wywiady) poświęcone wybitnym postaciom, wywodzącym się z każdej z gmin naszego województwa.
        Encyklopedia Wielkopolan widoczna jest w Internecie jako bezpłatny serwis społecznościowy dzieci z Wielkopolski. Każda z postaci ma swoją mikrostronę. Jednym z elementów encyklopedii jest interaktywna mapa "Moja Wielkopolska", pozwalająca na wirtualne poruszanie się po terenie województwa i otwieranie opisów osób z różnych gmin Wielkopolski.
        W ramach projektu uczniowie pracowali z wykorzystaniem nowoczesnych technologii - Internetu i platform edukacyjnych.
        W każdej ze szkół biorących udział w projekcie powstało laboratorium projektowe z laptopami i tabletami oraz serwerownia, budynki szkolne zostały objęte bezprzewodową siecią internetową.

        UCZESTNICY PROJEKTU
        Projekt realizowali nauczyciele: Grażyna Pająk i Dariusz Piestrzyński.

        Uczniowie w roku szkolnym 2013/2014
        Grupa 1A 
        - Karolina Dróżdż, Oliwia Jagieła, Kinga Janiak, Kinga Jesionek, Daria Kowalczewska
        Grupa 1B - Anna Graczyk, Szymon Rybikowski, Krystian Świętochowski, Konrad Szliwa, Ewa Stasiak
        Grupa 2A - Klaudia Młotkiewicz, Klaudia Gardzielik, Julita Jesionek, Patrycja Idzik, Patrycja Zasiadczyk, Jakub Lis
        Grupa 2B - Jakub Bartosik, Jakub Kmieć, Jakub Guziak, Hubert Frącala, Michał Światłowski, Kacper Golba

        Uczniowie w roku szkolnym 2014/2015
        Grupa 1A 
        - Andżelika Dzikowska, Andżelika Grzesiak, Natalia Mielczarek, Kinga Stasiak, Martyna Wałowska
        Grupa 1B - Kacper Guziak, Igor Idzik, Kacper Malinowski, Mikołaj Rosiński, Konrad Skoczylas
        Grupa 2A - Kacper Czupryński, Weronika Frącala, Aleksandra Kowalska, Klaudia Nowakowska, Oliwia Witkowska
        Grupa 2B - Jakub Gajewski, Norbert Graczyk, Katarzyna Stepnowska, Eryk Włodarczyk, Sandra Ziętek

        PRACA NAD BIOGRAMAMI
        Od stycznia 2014 r. do kwietnia 2015 r. odbywały się zajęcia pozalekcyjne z 5-6 osobowymi grupami uczniów klas 5 i 6.
        Uczniowie z wielkim zaangażowaniem gromadzili materiały do opracowania biogramów wybitnych mieszkańców gminy Dobra.
        Na początku praca polegała na integracji grup. Planowano pracę, kolejność zadań nad poszukiwaniem kandydatów do Cyfrowej Encyklopedii. Pracując nad wyborem osób, grupy sugerowały się głównie opinią mieszkańców. Przyjęto kryteria, które powinien spełniać "kandydat" do uwiecznienia w Encyklopedii.
        Uczniowie opracowali ankiety, a następnie zwrócili się do swoich rodzin, mieszkańców oraz pasjonatów historii lokalnej, z prośbą o wskazanie ludzi godnych upamiętnienia. Po ich analizie, spośród zaproponowanych postaci, uczniowie wybrali osoby:
        grupa p. Grażyny Pająk - ks. Józef Sieradzan, Konrad Litwiński, Stefan Kosobudzki, Paweł Kuszczyński
        grupa p. Dariusza Piestrzyńskiego - ks. Ludwik Sperczyński, Marian Szanel, Jan Studziński, ks. Roman Kmiecik
        W trakcie realizacji projektu uczniowie poszukiwali informacji w słownikach biograficznych, kronikach parafialnych i szkolnych, "Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej", materiałach Biblioteki Diecezji Włocławskiej, Biblioteki Publicznej i Urzędu Miejskiego w Dobrej. Uczniowie spotykali się i rozmawiali z mieszkańcami gminy Dobra, przedstawicielami Urzędu Miejskiego, przeszukiwali zasoby Internetu. Część z nich rozmawiała z członkami rodzin, przeglądała i katalogowała pamiątki - odznaczenia, fotografie i dokumenty. Uczniowie byli też na cmentarzach, na których pochowane są opisywane osoby.
        Dalsza praca polegała na zebraniu i skatalogowaniu wszystkich materiałów. Następnie uczniowie pisali biogramy w oparciu o pozyskane informacje, a na koniec publikowali je na Platformie ISPU.
        Opracowane biogramy znajdują się w Encyklopedii Wielkopolan i każdy zaglądający do Internetu może się z nimi zapoznać. Dzięki temu, wszyscy dowiedzą się o lokalnych bohaterach, których posiada każda społeczność, ale często pozostają w zapomnieniu.

        zobacz ...  ENCYKLOPEDIA WIELKOPOLAN

        KIM BYLI OPISANI BOHATEROWIE?

        • Ks. Józef Sieradzan (1912-1996) - pochodził ze wsi Miłkowice nad Wartą (gmina Dobra). Duszpasterz w Warszawie, Kielcach, Choczu i Kaliszu. Był bardzo aktywnym kapłanem, wielce zasłużył się dla środowiska lokalnego szeregiem inicjatyw na polu religijnym i społecznym. Był wojskowym kapelanem Marymontu w stopniu kapitana, kapelanem kaliskiej straży pożarnej oraz prefektem w kaliskich szkołach średnich. Opracował i wydał katechizm modlitewnik ze śpiewnikiem. Zawsze otwarty na drugiego człowieka, gotowy służyć pomocą, wyrozumiały, cierpliwy i skromny. Otrzymał wiele odznaczeń.
        • Konrad Litwiński (1909-1977) - od 1953 r. kierownik szkoły w Dobrej. Był bardzo dobrym organizatorem życia szkolnego. W okresie jego kierowania szkołą wyraźnie poprawiła się jej baza materialna. Powstały dobrze wyposażone klasopracownie z pomocami naukowymi. Działały liczne koła zainteresowań. Rozwijała się turystyka. Nauczyciele organizowali dla uczniów wycieczki krajoznawcze w różne części kraju. Uczniowie brali udział w imprezach sportowych, odnosząc zwycięstwa na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Za jego kierowania szkołą podjęto starania o budowę nowej szkoły, którą uroczyście oddano do użytku w 1963 r. Był wspaniałym organizatorem i entuzjastą. Potrafił motywować i angażować ludzi do pracy. Świadczy to również o tym, że miał ogromny autorytet i cieszył się zaufaniem wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i całego dobrskiego środowiska. Otrzymał wiele odznaczeń.
        • Ks. Ludwik Sperczyński (1868-1939) - w latach 1895-1924 proboszcz parafii w Dobrej. Był bardzo pracowitym kapłanem, wielce zasłużył się dla środowiska lokalnego szeregiem inicjatyw na polu religijnym, gospodarczym i społecznym, które skutkowały rozwojem miasta Dobra i okolicy. Prawie 32-letni okres jego pasterzowania w Dobrej zaznaczył się widocznie w stanie posiadania parafii. W latach 1906-1912 stanął tu nowy kościół murowany w stylu neorenesansowym. Został mianowany kanonikiem honorowym Kolegiaty Kaliskiej. Był bardzo aktywny w środowisku lokalnym. Został pierwszym prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej, współorganizował kółko rolnicze, członek Magistratu Miasta Dobra. Na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej, ks. kanonikowi Ludwikowi Sperczyńskiemu nadano honorowy tytuł "Bene Meritus - Dobrze zasłużony dla Gminy Dobra".
        • Marian Szanel (1918-1978) - w latach 1946-1963 kierownik i nauczyciel szkoły w Żeronicach. Był bardzo dobrym organizatorem życia szkolnego. Inicjator wielu przedsięwzięć. W okresie jego kierowania szkołą wyraźnie poprawiła się jej baza. Potrafił organizować środki finansowe na inwestycje i postawione cele. Szkoła rozwijała się dynamicznie. Funkcjonowały koła zainteresowań, organizowano programy artystyczne na uroczystości środowiskowe. Był również bardzo aktywny w środowisku lokalnym; wielce zasłużył się dla środowiska szeregiem inicjatyw na polu społecznym i gospodarczym, które skutkowały rozwojem wsi. Był społecznikiem. Dzięki swojej pracowitości i znajomościom, załatwił wiele pożytecznych spraw dla wsi Żeronice.  Założył orkiestrę dętą w Żeronicach, której został prezesem. Miał duży wpływ na rozwój i życie kulturalne wsi. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za pracę kulturalno-oświatową.
        • Ks. Roman Kmiecik (1889-1946) - w latach 1924-1930 proboszcz parafii Dobra. Bardzo pracowity kapłan, który wielce zasłużył się dla środowisk, w których działał. Reaktywował w Dobrej kółko rolnicze oraz był inicjatorem założenia spółdzielni mleczarskiej i banku spółdzielczego w tym miasteczku. Działając na rzecz rozwoju gospodarczego Dobrej nie zapomniał o ewangelizacji swoich parafian. Dokonywał tego między innymi poprzez tworzenie organizacji religijnych, np. Apostolstwa Modlitwy, Dzieła Świętego Dziecięctwa Pana Jezusa, Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Dobrski proboszcz aktywnie włączał się w dzieło edukacji miejscowego społeczeństwa. Oprócz tego, że nauczał religii w miejscowej szkole powszechnej, był jednym z inicjatorów organizacji kursów dla dorosłych i starszej młodzieży. Uczestniczyli w nich głównie analfabelci i osoby nieposiadające pełnego wykształcenia podstawowego. Ksiądz wydał "Kalendarz Parafialny na rok 1929 dla Dobrej i okolicy". Książka ta została przez niego opracowana dla uczczenia dziesięciolecia niepodległości Polski. Na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej, ks. Romanowi Kmiecikowi nadano honorowy tytuł "Bene Meritus - Dobrze zasłużony dla Gminy Dobra".
        • Jan Studziński (1906-1975) - organista w kościele parafialnym w Dobrej. Był uzdolniony muzycznie, grał na organach, pianinie i akordeonie. Posiadał kwalifikacje zawodowe i dużą praktykę. Prowadził i dyrygował dwoma mieszanymi chórami w Dobrej: chórem kościelnym i chórem spółdzielczym "Harfa" pod patronatem Gminnej Spółdzielni. Obydwa chóry uświetniały swoimi występami uroczystości kościelne, państwowe i gminne. Współpracował ze szkołą w Dobrej. Chętnie udzielał się w szkole, występując z chórem podczas uroczystości rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, a także podczas innych okazji. Dyrygent wyjeżdżał z koncertami poza teren gminy. Brał udział w licznych konkursach i przeglądach chórów na terenie powiatu i województwa. Największym sukcesem chóru Jana Studzińskiego było 1 miejsce w konkursie przeglądu chórów w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1964-65). Był dobrym organizatorem pracy chórów, w ich organizację i funkcjonowanie wkładał dużo pracy. Prowadził także orkiestrę dętą przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej. Uczył dzieci i młodzież grać na instrumentach muzycznych, udzielał prywatnych lekcji gry na pianinie. Był bardzo aktywny w środowisku lokalnym. Miał duży wpływ na rozwój i życie kulturalne gminy.
        • Stefan Kosobudzki (1912-1944) - porucznik, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, dowódca oddziału partyzanckiego w łukowskich lasach "Jata". Odznaczony w czasie wojny Krzyżem Virtuti Militari, a pośmiertnie przez prezydenta Lecha Wałęsę Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego.
        • Paweł Kuszczyński (ur. 1939) - poeta i krytyk literacki, autor wielu tomików poezji. Prezes Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu. Odznaczony medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis, nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.