• HIGIENISTKA SZKOLNA

czwartek  12.00 - 15.00

STANDARDY POSTĘPOWANIA W PROFILAKTYCZNEJ OPIECE ZDROWOTNEJ NAD UCZNIAMI
        SPRAWOWANEJ PRZEZ HIGIENISTKĘ SZKOLNĄ

• Przestrzeganie prawa ucznia do informacji, prywatności, intymności i zachowania tajemnicy, zgodnie z prawami pacjenta.
        • Przeprowadzanie testów przesiewowych i kierowanie postępowaniem poprzesiewowym w stosunku do uczniów, którzy mają dodatnie wyniki testów.
        • Przygotowanie profilaktycznych badań lekarskich uczniów, analiza i wykorzystanie ich wyników.
        • Przekazywanie informacji o kwalifikacji lekarskiej do wychowania fizycznego i sportu szkolnego.
        • Systematyczna współpraca z nauczycielami wychowania fizycznego.
        • Prowadzenie edukacji zdrowotnej uczniów i ich rodziców.
        • Poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi, szkolnymi i społecznymi.
        • Udzielanie uczniom i pracownikom szkoły pomocy w urazach i nagłych zachorowaniach.
        • Uczestnictwo w szkolnych programach profilaktyki oraz promocji zdrowia.
        • Współdziałanie z dyrekcją, pracownikami szkoły, powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną w zakresie tworzenia w szkole środowiska nauki i pracy, sprzyjającego zdrowiu uczniów i pracowników.

PRZEPROWADZANIE TESTÓW PRZESIEWOWYCH I KIEROWANIE POSTĘPOWANIEM
        POPRZESIEWOWYM W STOSUNKU DO UCZNIÓW Z DODATNIMI WYNIKAMI TESTÓW

Przeprowadzenie testów przesiewowych u dzieci i młodzieży ma na celu wykrywanie najczęstszych zaburzeń w rozwoju i stanie zdrowia w określonych grupach wieku, w których zaburzenia te najczęściej ujawniają się lub pogłębiają. W populacji dzieci i młodzieży w wieku szkolnym wykonywane są testy w kierunku wykrywania następujących zaburzeń:

• rozwoju fizycznego,
        • narządu ruchu (m.in. skrzywienia kręgosłupa, nadmiernej kifozy piersiowej, zniekształceń statycznych kończyn dolnych),
        • narządu wzroku (w tym: zeza, nieprawidłowej ostrości wzroku oraz zaburzeń widzenia barw),
        • narządu słuchu,
        • podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi.

Poziom edukacji   Testy przesiewowe do wykrywania zaburzeń
        klasa 0
        • Rozwój fizyczny: pomiar wysokości, masa ciała, wskaźnik BMI.
        • Narząd słuchu: badanie orientacyjne szeptem: "Powtórz, co usłyszysz".
        • Narząd wzroku: zez (test Hirschberga oraz cover test).
        • Ostrość wzroku.
        • Narząd ruchu: zniekształcenie statyczne kończyn dolnych, boczne skrzywienie kręgosłupa.
        • Niezstąpione jądro.
        klasa 3
        • Widzenie barw.
        • Ostrość wzroku.
        • Narząd ruchu: boczne skrzywienie kręgosłupa.
        klasa 5
        • Rozwój fizyczny: pomiar wysokości, masa ciała, wskaźnik BMI.
        • Narząd wzroku: ostrość wzroku.
        • Narząd ruchu: boczne skrzywienie kręgosłupa.
        klasa 7
        • Rozwój fizyczny: pomiar wysokości, masa ciała, wskaźnik BMI.
        • Narząd wzroku: ostrość wzroku.
        • Narząd słuchu: orientacyjne badanie szeptem.
        • Narząd ruchu: boczne skrzywienie kręgosłupa, pogłębiona kifoza piersiowa.