10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Po 123 latach pod zaborami terytoria podzielone pomiędzy trzy imperia różnił system prawny, monetarny, sądowniczy, język urzędowy i poziom uprzemysłowienia. Integrując kraj, kolejne rządy dążyły do stworzenia nie tylko silnego, ale również nowoczesnego państwa, w którym kobiety mają prawa wyborcze, dzień pracy trwa 8 godzin i wszyscy obywatele są równi wobec prawa. 11 listopada świętujemy wolność, niepodległość i zjednoczenie!
Podczas akademii uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który wprowadził społeczność szkolną w historię wydarzeń tamtych lat. Wiersze i piosenki patriotyczne przybliżyły słuchaczom trudną historię Polski, która wiodła do niepodległości. Była to dla wszystkich piękna lekcja patriotyzmu.
O godz. 11:11 wszyscy zgromadzeni w hali sportowej wspólnie zaśpiewali hymn państwowy, włączając się w ogólnopolską akcję "Szkoła dla hymnu".
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
- 62
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
28 października 2022 r. w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w bibliotece naszej szkoły odbyło się pasowanie uczniów na czytelników.
Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem pacynkowym, z którego uczniowie dowiedzieli się, jak należy korzystać z książek. W role bajkowych bohaterów wcieliły się uczennice z kółka teatralnego, prowadzonego przez p. Barbarę Wożniak. Następnie przyszli czytelnicy wykazali się znajomością bajek i baśni rozwiązując zagadki, quizy i zadania o tematyce literackiej. Najważniejszym punktem uroczystości było złożenie przez dzieci przyrzeczenia, w którym zapewniły, że zawsze będą szanować książki i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia drugoklasiści otrzymali dyplomy i zakładki do książek oraz po raz pierwszy wypożyczyli książki.18
SZKOŁA PAMIĘTA
Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci …
/Wisława Szymborska/Szybkimi krokami nadchodzi listopad - czas refleksji, zadumy, wspomnień o tych, których nie ma już wśród nas. Mając w pamięci przytoczone wyżej słowa Wisławy Szymborskiej, społeczność naszej szkoły, już po raz kolejny, przyłączyła się do akcji MEiN "Szkoła pamięta", której celem jest upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych, zwłaszcza tych związanych z historią naszej małej ojczyzny.
W ramach akcji, w dniu 27 października, uczniowie klasy 6b wraz z wychowawcą udali się na miejscowy cmentarz parafialny, aby przeprowadzić prace porządkowe przy grobach Tych, którzy poświęcili własne życie w walce o wolność ojczyzny oraz Tych, którzy swoim życiem oraz podejmowanymi inicjatywami w sposób szczególny zasłużyli się dla lokalnej społeczności (nauczycieli, księży, burmistrzów). Wyrazem naszej wdzięczności i pamięci było zapalenie na ich grobach okolicznościowych światełek, ofiarowanych przez uczniów naszej szkoły, w ramach corocznej zbiórki zniczy prowadzonej przez Samorząd Uczniowski.
16
SIERŻANT PYREK W NASZEJ SZKOLE
26 października 2022 r. uczniowie klas 1-3 naszej szkoły, w ramach profilaktyki i prewencji na rzecz bezpieczeństwa, brali udział w prelekcji przeprowadzonej przez mundurowych z Komisariatu Policji w Dobrej. Towarzyszył im uwielbiany przez dzieci sierżant Pyrek - maskotka Wielkopolskiej Policji.
Policjanci zapoznali uczniów z bezpieczeństwem na drodze, na chodniku. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest noszenie odblasków, aby być bardziej widocznym. Poruszone zostały także tematy zachowań podczas obecności psa, aby nie zostać pogryzionym, a także co zrobić, gdy ktoś obcy, nieznajomy nas zaczepia.
Na zakończenie zajęć uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcie z sierżantem Pyrkiem.6
1 MIEJSCE W RAJDZIE NA ORIENTACJĘ
W niedzielę, 23 października 2022 r. uczennice klasy 8a: Kalina Kośla, Laura Łukaszczyk, Łucja Łukaszczyk, Oliwia Łukaszczyk, Karolina Nowakowska, wraz z wychowawczynią wzięły udział w X Integracyjnej Imprezie na Orientację Tur-Ino, zorganizowanej przez PTTK oddział Turek. Na starcie rajdu przy Leśniczówce Grzymiszew uczestnicy otrzymali kompasy oraz mapy z 15 oznaczonymi punktami, które musieli odnaleźć podczas wędrówki leśnymi ścieżkami.
Przebycie 9-kilometrowej trasy oraz zaliczenie wszystkich punktów umieszczonych na mapie wymagało dość dobrej kondycji fizycznej oraz orientacji w terenie. Dodatkowym utrudnieniem w tym roku były tzw. punkty mylne oraz punkty na obróconym wycinku mapy, które miały wprowadzać uczestników w błąd.
Drużyna naszej szkoły świetnie poradziła sobie z pokonaniem trasy rajdu oraz odnalezieniem wszystkich punktów kontrolnych w terenie, zajmując 1 miejsce wśród drużyn szkolnych. Na mecie czekał na uczestników gorący posiłek oraz szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy, zorganizowane przez strażaków. Opiekę nad uczennicami sprawowała p. Barbara Oleksy4
Zajęcia robotyki i programowania w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
- 17
WARSZTATY KULINARNE
20 października 2022 r. uczniowie klasy 5b brali udział w warsztatach kulinarnych, zorganizowanych przez Turkowską Unię Rozwoju - Fundacja Ze Smakiem.
20
WARSZTATY FOTOGRAFICZNE … historia Żydów w Dobrej trochę "inaczej"
18 października 2022 r. 14-osobowa grupa uczniów klas 7 i 8 brała udział w warsztatach fotograficznych, które prowadził p. Tomasz Mielech, autor wielu wystaw fotograficznych, pracujący w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Pan Tomasz należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, zajmuje się klasyczną fotografią (głównie dokumentalną), a także prowadzi warsztaty z dawnych technik fotograficznych.
Zakres tematyczny warsztatów oscylował wokół tematyki dobrskich Żydów oraz miejsc z nimi związanych. W pierwszej części zajęć uczestnicy odwiedzili cmentarz żydowski oraz okolice kościoła, wykonując serię zdjęć, ukazujących w piękny i nostalgiczny sposób część historii naszego miasta. Zebrali także materiały naturalne do wykorzystania w dalszej części tego artystycznego przedsięwzięcia.
Druga część zajęć odbyła się w budynku szkoły. Tutaj uczniowie poznali fotograficzną technikę cyjanotypii.
Cyjanotypia to technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza, charakteryzująca się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim, tworzonym przez błękit pruski. Dzięki tej technice możemy uzyskać oryginalne, awangardowe odbitki z naszych zdjęć. Obraz powstaje poprzez stykowe naświetlanie przedmiotów na papierze lub innym medium nasączonym światłoczułym roztworem, który ciemnieje pod wpływem działania światła.
Uczniowie biorący udział w warsztatach: Natalia Dzikowska, Maria Gajewska, Marta Gil, Oliwia Kaczmarek, Kalina Kośla, Laura Łukaszczyk, Łucja Łukaszczyk, Oliwia Łukaszczyk, Kornelia Kropidłowska, Dominika Stencel, Daniel Strzelczyk, Bartosz Szydłowski, Piotr Dymel, Maciej Skrzypiński; opiekun: p. Dariusz Piestrzyński64
KONKURS PLASTYCZNY "SPOTKANIA ZE SZTUKĄ"
13 października 2022 r. w naszej szkole rozstrzygnięto etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Spotkania ze sztuką", którego organizatorem jest Fundacja PGE z siedzibą w Warszawie.
W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas 1-8 szkół podstawowych zlokalizowanych w miejscowościach liczących poniżej 50 000 mieszkańców.
Zadaniem konkursowym było przedstawienie przez uczestników, w formie pracy malarskiej, własnej interpretacji wybranego obrazu polskiego malarza, którego dzieło można obejrzeć w jednym z następujących muzeów: Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Lublinie lub Muzeum Narodowym w Krakowie. Nagrodą w konkursie jest wycieczka dla klasy do jednego z trzech powyższych muzeów oraz nagrody rzeczowe dla laureata (autora zwycięskiej pracy).Laureaci etapu szkolnego:
1 miejsce - Martyna Kaczmarek (1a), Karolina Gil, Aleksandra Gonczarewicz (2a), Paweł Idziak (2b), Barbara Gajewska (3a), Nadia Tyczyno (3b), Marta Kaczmarzyńska (4a), Julita Ignaczak (5a), Jakub Gonczarewicz (6a), Małgorzata Czupryńska (6b), Justyna Wieczorek (8d)
2 miejsce - Alicja Leśniak (4a), Filip Świerczyński (3a), Kinga Idziak (8d)
3 miejsce - Natalia Kaczmarek, Bartłomiej Szulc (2a)
wyróżnienia - Emilia Adamczyk (2a), Vanessa Adamczyk, Kamila Rudyk (2b), Jan Pawłowski (3b), Kinga Chorąziak (4a), Dominik Kubacki (4b)
Prace laureatów 1 miejsca w poszczególnych klasach zostały przesłane do etapu ogólnopolskiego konkursu. Wyniki będą 31 października 2022 r. na stronie www.spotkaniazesztuka.pl
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska (we współpracy z wychowawcami klas 1-8).12
DZIEŃ PAPIESKI
16 października 2022 r. obchodzono w Polsce XXII Dzień Papieski. Tegorocznej edycji przyświecało hasło Blask Prawdy, nawiązujące do tytułu dziesiątej encykliki św. papieża Jana Pawła II. Przedstawiciele społeczności uczniowskiej ZS-P w Dobrej pod kierunkiem nauczycieli: p. Marleny Jesionek, p. Barbary Woźniak oraz p. Tomasza Gila, aktywnie włączyli się w obchody 44. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Wyrazem wdzięczności młodego pokolenia za pontyfikat Papieża Polaka był okolicznościowy program słowno-muzyczny, zaprezentowany w kościele pw. NNMP w Dobrej. Uczniowie klas 5-8 przypomnieli w nim sylwetkę i nauczanie Wielkiego Polaka, a absolwentki naszej szkoły (Alicja Jesionek, Zofia Gierłowska, Maja Łakomicka) uświetniły to wydarzenie wykonaniem pieśni: Ave Maria, Biały Pielgrzym, Dotknął mnie dziś Pan oraz Schowaj mnie pod skrzydła Swe. Na zakończenie wspólnie odśpiewano ulubioną pieśń Jana Pawła II - Barkę.
4
ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI
Światowy Dzień Żywności, przypadający 16 października, jest jednym z najpowszechniej obchodzonych dni w kalendarzu Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Setki wydarzeń i działań informacyjnych łączą we współpracy rządy, przedsiębiorstwa, organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz media.
FoodFakty Summit 2022 to cykl czterech webinariów poświęcony obecnym i przyszłym wyzwaniom branży spożywczej organizowany przez portal FoodFakty w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Żywności w Polsce.FoodFakty Summit 2022 będzie obywać się w formie 12 bloków tematycznych poświęconych następującym zagadnieniom: Circular Food System - Systemy żywności w obiegach zamkniętych oraz zrównoważony rozwój (04.10.2022), Innowacje w żywności - produkty, technologie, procesy (11.10.2022), Największe globalne zagrożenia w łańcuchach żywności - wyzwania i rozwiązania (18 i 20.10.2022).
Wśród 33 zaproszonych ekspertów prezentacje wygłoszą między innymi pracownicy Biura Współpracy Międzynarodowej Głównego Inspektoratu JHARS. Wystąpienia będą dotyczyć prac komitetów Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO zajmujących się takimi zagadnieniami jak zanieczyszczenia żywności, pozostałości pestycydów i pozostałości leków weterynaryjnych w żywności.
Udział w powyższym wydarzeniu jest bezpłatny. Chęć uczestnictwa można zgłosić poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego na podstronie wybranego webinarium.
Serdecznie zapraszamy do udziału i wysłuchania prelekcji oraz włączenia się w obchody Światowego Dnia Żywności 2022.Więcej informacji na temat programu FoodFakty Summit oraz Światowego Dnia Żywności na stronaie: Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO, a także w zamieszczonych poniżej broszurach.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I ŚLUBOWANIE KLAS 1
13 października 2022 r. w szkole obchodziliśmy dwie uroczystości: Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie uczniów klas 1.
W hali sportowej obecni byli uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz zaproszeni goście: burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler, z-ca burmistrza Przemysław Tomczak, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Gil, przewodnicząca Rady Rodziców Renata Kosowska.
W pierwszej części uroczystości, pod okiem wychowawczyń klas 1: p. Iwony Krajewskiej i p. Kamili Pawłowskiej, pierwszaki złożyły ślubowanie i zostały przyjęte w poczet uczniów szkoły.
Aktu pasowania dokonał dyrektor szkoły p. Marek Milczarek.W dalszej części imprezy dzieci oraz młodzież mieli okazję podziękować pedagogom za pracę i trud włożony w ich edukację, wychowanie i opiekę. Z okazji Święta Edukacji Narodowej uczniowie przygotowali występy artystyczne, podczas których wypowiedzieli się na temat szkolnego życia oraz pracy nauczycieli.
Imprezę przygotowały: p. Edyta Górska, p. Barbara Woźniak; dekorację p. Justyna Piestrzyńska, a oprawę muzyczną p. Marlena Jesionek.80
UDZIAŁ W RAJDZIE PIESZYM
W niedzielę 9 października 2022 r. uczennice klasy 8a wraz z wychowawczynią wzięły udział w Integracyjnym Rajdzie Turystycznym "Pieczonego Ziemniaka", zorganizowanym przez PTTK oddział Turek. Rajd rozpoczął się w miejscowości Ruda, a zakończył na terenie leśniczówki w Grzymiszewie. Po pokonaniu ponad 9-kilometrowej trasy pieszej prowadzącej przez mieniące się jesiennymi barwami leśne dukty, na uczestników rajdu czekał gorący posiłek.
Wspólna piesza wędrówka w pięknych okolicznościach przyrody przy doskonałej pogodzie okazała się świetnym sposobem na aktywne spędzenie czasu wolnego. Opiekę nad uczennicami sprawowała p. Barbara Oleksy.
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE
10 października 2022 r. uczniowie klas 8 brali udział w warsztatach profilaktycznych na temat "Hejt w Internecie i cyberprzemoc". Spotkanie prowadził dr Maciej Dowgiel.
TYDZIEŃ DLA PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH
Uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony stanowi ważny cel edukacji zdrowotnej. Intensywny rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania nas do podejmowania bardziej aktywnych metod jej prowadzenia. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych.
Celem akcji "Tygodnia dla chorób zakaźnych" jest przekazywanie wiedzy oraz umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych. To okazja, aby w przyjaznej atmosferze i ciekawej formie przeprowadzić lokalną kampanię propagującą korzyści dotyczące zdrowia i wczesnej profilaktyki, a także właściwe zachowania zdrowotne. Aby wykluczyć z kampanii obiegowe i niesprawdzone opinie oraz mity internetowe należy zgromadzić i przekazać wiarygodne materiały edukacyjne o zdrowiu. Dlatego, na bazie wytycznych MEN, we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym, przygotowaliśmy pakiet materiałów informacyjno-edukacyjnych.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września 2022 r. w ramach obchodów dwóch świąt przypadających w tym dniu "Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania" oraz "Światowego Dnia Serca" nasza szkoła włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji "Czytamy z sercem". Celem akcji była promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, a także poszerzanie wiedzy na temat serca, jego budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki.
Ogólnopolska Akcja "Czytamy z sercem" obejmowała następujące działania:
- prezentacja scenki "Serce misia" w wykonaniu wychowawczyń i pani bibliotekarz; wyjaśnienie znaczenia prawidłowego odżywiania oraz aktywności fizycznej dla zdrowia człowieka,
- prezentacja scenki "Serce misia" przez uczniów klas starszych,
- projekcja filmu "Serce jak pompa"; poznanie budowy i roli serca,
- głośne odczytanie tekstu o sercu "Krew",
- pogadanki i dyskusje o sercu; propagowanie zdrowego stylu życia i wyrabianie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie,
- wykonanie przez uczniów plakatów.
Organizatorki akcji: p. Bernadetta Żubr, p. Barbara Woźniak, p. E. Górska oraz wychowawczynie klas.
8
DZIEŃ PIŻAMY
26 września 2022 r. w szkole obchodziliśmy Dzień Piżamy.
Uczniowie, którzy chcieli wziąć udział w zabawie zaproponowanej przez Samorząd Uczniowski, musieli w tym dniu ubrać do szkoły swoje stroje do spania. Było wesoło i kolorowo. Przy tej okazji włączyliśmy się do charytatywnej akcji "Dzień Piżamy - Dzieci Dzieciom" Fundacji "Gdy Liczy się Czas". To akcja pomagania dzieciom chorym onkologicznie.
Zorganizowaliśmy dobrowolną zbiórkę dla Fundacji. Zebraliśmy 996 zł!Dzięki zeszłorocznej edycji udało się zakupić pompy na Oddział Dziecięcej Onkologii i Hematologii, spełnić marzenia onkodzieci, otworzyć ośrodek rehabilitacji w Lublinie oraz po raz pierwszy zorganizować turnus dla onkonastolatek i ich mam.
Bardzo dziękujemy za wszystkie wpłaty.
W tym dniu w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z p. dietetyk Barbarą Adamiak-Wojakowską.23
UDZIAŁ W AKCJI "SPRZĄTANIE ŚWIATA"
20 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w sprzątaniu bliższej i dalszej okolicy szkoły, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata".
W tym roku to już 29 edycja przedsięwzięcia, a temat tegorocznej akcji to "Wszystkie śmieci są nasze". Jest to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja ekologiczna oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko.
W związku z akcją "Sprzątanie świata" ogłoszony został szkolny konkurs plastyczny. Tegoroczne hasło przedsięwzięcia brzmiało: "Wszystkie śmieci są nasze". Wskazane było zwrócenie uwagi na ogromne ilości produkowanych przez nas śmieci oraz rolę i wpływ segregacji odpadów na środowisko naturalne oraz nasze życie. Organizatorem i koordynatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska.
Laureaci konkursu:
1 miejsce - Marta Kaczmarzyńska (4a)
2 miejsce - Marta Piestrzyńska (6b)
3 miejsce - Alicja Wojtasik (5a), Malwina Rutkowska (5a)
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
1 września 2022 r. w hali sportowej uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023.
13
UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
24 czerwca 2022
129