28 listopada 2021 r. w hali sportowej odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe dla mieszkańców gminy Dobra.
Stroiki świąteczne, rękodzieła oraz ozdoby świąteczne będzie można podziwiać oraz kupić podczas jarmarku bożonarodzeniowego w dniu 12 grudnia na targowisku w Dobrej.
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE
- 143
PODSUMOWANIE AKCJI "JESIENNE KSIĄŻKOBRANIE"
W ramach akcji "Jesienne książkobranie, czyli zbiórka książek do biblioteki szkolnej", która trwała od 1 do 22 października, księgozbiór naszej biblioteki wzbogacił się o 129 kolorowych książek, które można już wypożyczać. Uczniowie, którzy przynieśli książki otrzymali punkty dodatnie. Biblioteka szkolna dziękuje serdecznie wszystkim uczniom i rodzicom, którzy podarowali swoje książki. Na pewno sprawią one radość innym czytelnikom. Akcja miała służyć promocji czytelnictwa oraz zachęcać do oddania przeczytanych już książek, aby były one w obiegu i mogło z nich korzystać jak najwięcej osób. Biblioteka szkolna zaprasza do wypożyczania.
Książki do biblioteki przynieśli:
klasa 1a - Karolina Gil; klasa 2a - Miłosz Guderczyk, Piotr Szymczak; klasa 3a - Oliwia Kustosz; klasa 3b - Lena Ławniczak; klasa 4a - Bartosz Białek, Nikola Dróżdż, Andżelika Guderczyk; klasa 4b - Julia Błaszczyk, Emilia Jesionek, Kamil Młodzieniak, Zuzanna Pawlak, Lena Pełczyńska, Filip Świętochowski, Tomasz Wesołek, Michalina Wesołowska; klasa 5b - Noemi Czupryńska, Marta Piestrzyńska, Szymon Różaniec; klasa 6a - Amelia Becalik, Paweł Kośla; klasa 7a - Maria Gajewska, Kalina Kośla; klasa 7b - Hubert Gebler; klasa 7c - Wiktor Wilczak; klasa 8a - Michał Grzelewski, Bartosz Kaczewiak; klasa 8b - Karolina Dudek, Adam Żubr; klasa 8c - Oliwia Górna, Magdalena Łuczak, Mikołaj Stasiak, Kinga Tomczyk, Weronika Witkowska, Kinga Wodzińska
WYCIECZKA DO KRAKOWA
W dniach 17-19 listopada 2021 r. grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Krakowa. W drodze do tego historycznego miasta uczniowie zatrzymali się w Częstochowie, by zobaczyć Jasną Górę. Następnym punktem programu były Wadowice, gdzie zwiedzili Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II oraz bazylikę. Po przyjeździe do Krakowa udali się do Ogrodu Świateł, gdzie mogli przenieść się do magicznej krainy Królewny Śnieżki.
W kolejnym dniu wycieczki uczniowie zapoznali się z historią żydowskiej dzielnicy Kazimierz, udali się na Wzgórze Wawelskie, gdzie zwiedzili Katedrę, jej podziemia oraz Dzwon Zygmunta. Następnie podziwiali wnętrze Kościoła Mariackiego oraz Sukiennice. Po wizycie na Rynku Głównym udali się do Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie poznali historię lotnictwa od lat 30 XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem II Wojny Światowej.
Ostatniego dnia wycieczki uczniowie udali się do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podczas zwiedzania uważnie wysłuchali opowieści przewodnika o historii powstania i funkcjonowaniu największego z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady. Organizatorami wycieczki byli nauczyciele: p. Paweł Janicki oraz p. Barbara Oleksy. Odbyła się ona w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę". Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: p. Barbara Oleksy, p. Elżbieta Jesionek oraz p. Wojciech Błażełek.47
PODSUMOWANIE SZKOLNYCH ETAPÓW WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
Od 25 października do 9 listopada 2021 r. odbywały się szkolne etapy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.
W bieżącym roku szkolnym 23 uczniów sprawdzało swoją wiedzę z takich przedmiotów jak: biologia (1), geografia (6), historia (1), język angielski (4), język niemiecki (1), język polski (3) i matematyka (7). W tym roku konkursy miały charakter tradycyjny - czyli uczestnicy pracowali z testem drukowanym. Prace były sprawdzane i oceniane przez Szkolną Komisję Konkursową, w której skład wchodził przewodniczący - wicedyrektor oraz nauczyciele uczący danego przedmiotu. Podsumowując przebieg wszystkich konkursów, do etapu rejonowego zakwalifikowało się trzech uczniów, jednak fizycznie jest to jedna uczennica - Natalia Tomczyk (8c), która awansowała z takich przedmiotów jak: biologia, historia i język polski. Gratulujemy Natalii wiedzy i życzymy sukcesów na dalszych etapach WK Przedmiotowych. Gratulacje przekazujemy także opiekunom, których praca będzie teraz szczególnie ważna i pomocna w przygotowaniach do kolejnych etapów.
Iwona Chwiałkowska
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
10 listopada 2021 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
O godz. 11:11 wszyscy zgromadzeni w hali sportowej wspólnie zaśpiewali hymn państwowy, włączając się w ogólnopolską akcję "Szkoła dla hymnu". Następnie uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który wprowadził całą społeczność szkolną w historię wydarzeń tamtych lat. Wiersze i piosenki patriotyczne przybliżyły słuchaczom trudną historię Polski, która wiodła do niepodległości. Była to dla wszystkich piękna lekcja patriotyzmu.
Uroczystość przygotowali: p. Ewa Durka, p. Jerzy Durka, p. Marlena Jesionek.32
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada 2021 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To właśnie tego dnia nasza szkoła zmieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Z tej okazji uczniowie klas 1-3 przebrali się w przepiękne bajkowe stroje, wysłuchali baśni "Czerwony Kapturek", czytanej przez uczennice klasy 8 - Martę Guziak i Zosię Piasecką. Następnie uczennice klasy 5b - Małgorzata Czupryńska, Marta Piestrzyńska, Emilia Wójcik i Patrycja Zagozda, przeprowadziły wśród uczniów konkursy i zagadki związane z bajkami. Uczniowie rozpoznawali bajkowe postacie, podawali tytuły bajek, z których pochodziły pokazywane rekwizyty, układali puzzle, przez chwilę stali się Kopciuszkiem, który oddzielał ziarna od grochu. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy. To spotkanie sprawiło dzieciom wiele radości.
Dzień Postaci z Bajek został przygotowany przez p. Marzenę Sobieracką, p. Bernadettę Żubr, p. Jolantę Piekarską i p. Barbarę Woźniak.15
II MIEJSCE W POWIATOWYM KONKURSIE JĘZYKOWYM
4 listopada 2021 r. troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w V edycji Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego i Niemieckiego "Language Abenteuer in Kaczki Średnie". Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich i sprawdzał wiedzę uczniów głównie z zakresu słownictwa angielskiego i niemieckiego oraz kultury krajów anglojęzycznych. Na tydzień przed konkursem uczestnicy otrzymali materiały, na podstawie których przygotowywali się do finałowej rywalizacji. Nasz zespół w składzie: Zofia Gierłowska (8c), Natalia Dzikowska (7d) oraz Błażej Wypiór (7b), doskonale poradził sobie z zadaniami konkursowymi i zajął II miejsce wśród piętnastu zgłoszonych szkół podstawowych.
Udział w konkursie był dla naszych uczniów nie tylko szansą na sprawdzenie swojej wiedzy, ale także na rozwijanie kompetencji miękkich jaką jest umiejętność współpracy w grupie. Dzięki licznym niespodziankom przygotowanym przez gospodarzy przedsięwzięcia (m.in. escape room oraz quiz z języka rosyjskiego) uczestnicy przygody językowej w Kaczkach Średnich bawili się wyśmienicie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Opiekę nad uczniami sprawowała nauczycielka języka angielskiego p. Barbara Oleksy.7
"SZKOŁA PAMIĘTA" - SAMORZĄD UCZNIOWSKI NA CMENTARZU PARAFIALNYM
Każdego roku, w okresie Wszystkich Świętych Samorząd Uczniowski udaje się na cmentarz parafialny w Dobrej, aby uczcić pamięć zmarłych pracowników szkoły. Wcześniej odbywa się dobrowolna zbiórka zniczy wśród uczniów. Również w tym roku, w dniu 29 października, uczniowie wraz opiekunem p. Barbarą Woźniak udali się na cmentarz, gdzie zapaliła znicze na grobach zmarłych nauczycieli i innych pracowników szkoły.
Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta", polegającej na uporządkowaniu grobów osób zasłużonych i cenionych w społeczności lokalnej, zapaleniu zniczy w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, posprzątaniu bezimiennych i opuszczonych grobów oraz odwiedzeniu grobów zmarłych nauczycieli swojej placówki i zapaleniu na nich zniczy.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.17
UDZIAŁ W INTEGRACYJNEJ IMPREZIE NA ORIENTACJĘ
W niedzielę, 24 października 2021 r. uczniowie klasy 7a wzięli udział w IX Integracyjnej Imprezie na Orientację Tur-Ino, zorganizowanej przez PTTK oddział Turek. Na starcie rajdu przy Leśniczówce Grzymiszew uczestnicy otrzymali kompasy oraz mapy z 14 oznaczonymi punktami, które musieli odnaleźć podczas wędrówki leśnymi duktami. Czas na przebycie prawie 8-kilometrowej trasy wynosił 120 minut, przy czym zaliczenie wszystkich punktów na mapie wymagało od uczestników dość dobrej kondycji fizycznej oraz orientacji w terenie.
Po dotarciu na metę, na uczniów czekały jeszcze cztery zadania specjalne przygotowane przez strażaków, policjantów oraz pracowników Nadleśnictwa. Drużyna "Placków z 7a" świetnie poradziła sobie zarówno z pokonaniem w wyznaczonym czasie trasy rajdu oraz odnalezieniem wszystkich punktów na mapie, jak i z zadaniami specjalnymi, zajmując 3 miejsce wśród piętnastu drużyn szkolnych. Pomimo wysiłku uczniowie bawili się wyśmienicie, a piękne okoliczności przyrody oraz doskonała pogoda jeszcze bardziej przyczynią się do tego, że wspólny rajd na orientację będzie niezapomniany. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Barbara Oleksy oraz Aleksandra Gajewska.22
XXI DZIEŃ PAPIESKI
22 października 2021 r. w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II uczniowie naszej szkoły pod opieką katechety p. Tomasza Gila oraz p. Marleny Jesionek przygotowali program słowno-muzyczny z okazji XXI Dnia Papieskiego pod hasłem "Nie lękajcie się!". Program odbył się w kościele Narodzenia NMP w Dobrej zaraz po Mszy Świętej i różańcu, który także poprowadziła młodzież naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym.
9
WYCIECZKA DO CHEŁMNA
20 października 2021 r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Chełmnie n/Nerem. Uczniowie zapoznali się najpierw z historią Obozu i znaczeniem Pałacu. Następnie udali się do pobliskiego Spichlerza, gdzie usłyszeli o buncie ostatnich więźniów oraz wysłuchali wywiadu z p. Szymonem Srebnikiem, który opowiadał o swoim pobycie w Obozie. Kolejnym etapem wycieczki była lekcja muzealna. Uczniowie poznali również obozowe artefakty. Na koniec wszyscy podjechali do pobliskiego Lasu Rzuchowskiego, gdzie obejrzeli pozostałości po kwaterach z pomordowanymi Żydami oraz obejrzeli resztki krematorium. Wycieczkę przygotowali nauczyciele: p. Paweł Janicki, p. Elżbieta Jesionek i p. Marta Kaliszak.
17
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS 1
15 października 2021 r. w naszej szkole obchodziliśmy dwie uroczystości: Dzień Edukacji Narodowej i Ślubowanie uczniów klas 1.
W hali sportowej obecni byli uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz zaproszeni goście: z-ca burmistrza Przemysław Tomczak, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Gil, przewodnicząca Rady Rodziców Renata Kosowska.
W pierwszej części uroczystości, pod okiem wychowawczyń klas 1: p. Małgorzaty Błażełek i p. Jolanty Piekarskiej, pierwszaki zostały przyjęte w poczet "świeżo upieczonych" uczniów, dla których rozpoczęła się szkolna przygoda. Aktu ślubowania dokonał p. dyrektor Marek Milczarek.
W dalszej części imprezy dzieci oraz młodzież mieli okazję podziękować wszystkim pedagogom za ciężką pracę i trud włożony w ich edukację, wychowanie i opiekę. Z okazji Święta Edukacji Narodowej uczniowie przygotowali występy artystyczne, podczas których wypowiedzieli się na temat szkolnego życia oraz pracy nauczycieli.
Imprezę przygotowały: p. Ewa Czerwińska i p. Edyta Górska; dekorację p. Justyna Piestrzyńska, a oprawę muzyczną p. Marlena Jesionek.80
PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
8 października 2021 r. w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w naszej szkole odbyło się oficjalne przyjęcie uczniów klas drugich do grona miłośników książek. Na początku spotkania przyszli czytelnicy poznali zasady korzystania z biblioteki szkolnej i samodzielnie przeczytali liczne prośby książki, z których dowiedzieli się, jak należy dbać o książki oraz czego nie wolno robić w trakcie lektury. Musiały również wykazać się znajomością bajek i baśniowych postaci, z czym poradziły sobie na szóstkę odgadując zagadki. W dalszej części spotkania dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie, w którym zapewniły, że zawsze będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na zakończenie uroczystości każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom, przypominający o tym wydarzeniu oraz kolorowe zakładki, które specjalnie na tę okazję przygotowali uczniowie klas siódmych pod kierunkiem nauczyciela plastyki p. Justyny. Następnie czytelnicy wypożyczyli swoją pierwszą książkę. Wszystkim dzieciom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek. Mamy nadzieję, że uczniowie klas drugich będą częstymi gośćmi w naszej bibliotece. Niech czytanie książek towarzyszy im przez całe życie, stając się nawykiem, modą i formą relaksu.
Zakładki do książek wykonali:
klasa 7a - Kalina Kośla, Laura Łukaszczyk, Oliwia Łukaszczyk, Łucja Łukaszczyk, Karolina Nowakowska, Hubert Makówka, Gabriela Józwik, Zuzanna Rosiak, Wiktor Buda, Alicja Krupińska, Tomasz Strycharczyk, Cezary Filipczak, Adam Młotkiewicz
klasa 7b - Amelia Chojnacka, Błażej Wypiór, Konrad Malinowski, Virginia Bielicka, Oliwia Kaczmarek, Konrad Kosowski, Lena Domowicz, Natalia Olszewska, Oliwia Kaźmierska, Krzysztof Bieniek, Hubert Gebler
klasa 7c - Jakub Bodlak, Natasza Glinkowska, Jesika Marek, Nikola Marek, Dawid Rosiak, Hubert Pacześny, Kinga Sypniewska, Eliza Pachołek, Wiktor Wilczak, Dawid Chojnacki
klasa 7d - Dominika Stencel, Weronika Błaszczyk, Kinga Idziak, Natalia Dzikowska, Oliwia Pietrzak, Aleksandra Piasecka, Jakub Zasiadczyk, Mateusz Wertlewski, Maja Herman, Justyna Wieczorek, Rafał Wichorski, Michał Peruga, Maksymilian Rosiński, Dawid Graczyk, Fabian Błaszczyk, Amelia Kowalczyk, Patrycja Maciaszczyk3
WYCIECZKA DO KRAKOWA
W dniach 26-28 września 2021 r. grupa 20 uczniów naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Krakowa. Po drodze zatrzymali się w Wadowicach, gdzie uczestniczyli we Mszy św. w papieskiej bazylice. Po przyjeździe do Krakowa zwiedzili Rynek Podziemny znajdujący się pod Sukiennicami. W dniu następnym zapoznali się z historią żydowskiej dzielnicy Kazimierz, w której zwiedzili również synagogę. W starym Krakowie obejrzeli najważniejsze zabytki miasta wraz z Wawelem i jego podziemiami z doczesnymi szczątkami władców. Ostatniego dnia wraz z przewodnikiem poznali historię Holocaustu w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wyjazd był formą nagrody za pracę w Samorządzie Szkolnym oraz wyniki w nauce. Organizatorami byli nauczyciele: p. Barbara Oleksy, p. Barbara Bartosik i p. Paweł Janicki.
71
WYCIECZKA DO LICHENIA
24 września 2021 r. 48 uczniów klas 8 zgromadziło się w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w związku z pielgrzymką ósmoklasistów z diecezji włocławskiej. Ewangelizację poprzedzającą wspólną Eucharystię w bazylice poprowadził, o. Maciej Ziębiec CSsR wraz z ks. prał. Michałem Krygierem, dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku i zespołem Jordan ze Zduńskiej Woli. W tym czasie młodzi ludzie, obecni w licheńskiej świątyni, mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.
W samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył ks. bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej.
Przed zakończeniem Mszy św. bp Krzysztof Wętkowski poświęcił różańce, które otrzymali wszyscy młodzi uczestniczący w diecezjalnej pielgrzymce klas ósmych do Matki Bożej Licheńskiej.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w tej pielgrzymce wraz z ks. Piotrem Wolnym, wychowawczyniami: p. Elżbietą Jesionek, p. Grażyną Pająk oraz p. Tomaszem Gilem.2
PAMIĘĆ O ŻYDACH Z CZACHULCA
21 września 2021 r. w lesie leśnictwa Cisew odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą utworzenia Getta Czachulec (październik 1941). O dramacie sprzed lat przypomina pomnik w miejscu żydowskiego cmentarza. Na nim wyryto kilkaset nazwisk tych, którzy zostali pomordowani.
Uroczystości połączone były z promocją książki p. Pawła Janickiego pt. "Heidemuhle, czyli młyn na wrzosowisku", przedstawiającą historię getta w Czachulcu Nowym. Jej właśnie poświęcona została druga część uroczystości, która odbyła się w murach Szkoły Podstawowej w Kawęczynie.7
UDZIAŁ W AKCJI "SPRZĄTANIE ŚWIATA"
20 września 2021 r. uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w sprzątaniu bliższej i dalszej okolicy szkoły, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata 2021".
Wszystkie klasy otrzymały rękawiczki oraz worki na śmieci i sprzątały tereny zgodnie z harmonogramem opracowanym przez Samorząd Uczniowski.
W tym roku to już 28 edycja przedsięwzięcia, a temat tegorocznej akcji to "Myślę, więc nie śmiecę". Jest to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja ekologiczna oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko.
W związku z akcją w naszej szkole ogłoszony został konkurs plastyczny. Na początku października odbyło się podsumowanie konkursu. W skład jury konkursowego weszli uczniowie klasy 6a i to oni przyznali (anonimowo) poszczególne miejsca i wyróżnienia. Organizatorem i koordynatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska.Laureaci konkursu:
1 miejsce - Gracjan Andrzejczak (5a), Szymon Różaniec (5b)
2 miejsce - Malwina Rutkowska (4a), Marta Piestrzyńska (5b)
3 miejsce - Lena Pełczyńska (4b), Kinga Idziak (7d)
wyróżnienie - Andżelika Guderczyk (4a)
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
LEON WEINTRAUB W NASZEJ SZKOLE
3 września 2021 r. w naszej szkole gościł dr Leon Weintraub. W godzinach rannych spotkał się z młodzieżą klas 7 i 8. Podczas prelekcji opowiadał zarówno o swoim życiu, jak i o Holocauście oraz sytuacji w kraju w roku 1968, która to w konsekwencji zmusiła go do emigracji i zamieszkania w Sztokholmie. Młodzież była pod ogromnym wrażeniem opowieści człowieka, którego historia mogłaby posłużyć za scenariusz filmu porównywalnego ze słynnym "Pianistą".
1
UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
1 września 2021 r. w hali sportowej uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022.
Podczas uroczystości Burmistrz Dobrej p. Tadeusz Gebler dokonał uroczystego wręczenia Aktu Nadania Tytułu "Zasłużony dla Gminy Dobra - Bene Meritus". Odznaczenie otrzymał Leon Weintraub, który przyjechał osobiście oraz Aleksander Łaziński, który otrzymał odznaczenie pośmiertne.37