23 i 24 marca 2023 r. w naszej szkole odbyło się Pasowanie na czytelnika uczniów klas 1a i 1b. Dla uczniów był to kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Od tego wydarzenia rozpoczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same wypożyczać książki. Pierwszaczki otrzymały garść informacji na temat regulaminu wypożyczania i zasad postępowania z książkami. Następnie uczestniczyli w zabawach polegających na rozwiązywaniu zagadek związanych z bajkami, z czym poradzili sobie doskonale. Kolejnym punktem spotkania było złożenie przyrzeczenia, następnie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki oraz wypożyczyli swoje pierwsze książki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
- 2
DZIEŃ ŚW. PATRYKA
17 marca 2023 r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Św. Patryka - patrona Irlandii. Celem obchodów tego święta było przybliżenie uczniom zagadnień związanych z kulturą, tradycją i historią Zielonej Wyspy. Przygotowano gazetki tematyczne dotyczące baśni i symboli irlandzkich, a wielu uczniów oraz nauczycieli ubrana była na zielono. Nauczyciele języka angielskiego przeprowadzili lekcje na temat Irlandii i jej patrona a uczniowie klas najmłodszych zaprojektowali plakaty związane z tym tematem.
Odbył się również szkolny Konkurs Wiedzy o św. Patryku i Irlandii.
Do konkursu przystąpiło jedenaście dwuosobowych drużyn z klas 4-8. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę i quiz interaktywny używając smartfonów oraz odpowiedzieć na pytania do filmu na temat życia św. Patryka. W kategorii klas 4-6 zwyciężyła drużyna z klasy 6b w składzie: Noemi Czupryńska i Patrycja Zagozda, natomiast w kategorii klas 7-8 najlepsi okazali się: Błażej Wypiór i Marta Gil z klasy 8b. Wręczenie nagród odbyło się podczas obchodów Pierwszego Dnia Wiosny. Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka angielskiego: p. Magdalena Klata i p. Tomasz Marciniak.
ELIMINACJE GMINNE KONKURSU RECYTATORSKIEGO
21 marca 2023 r. w Centrum Kultury w Dobrej odbyły się eliminacje gminne XXVIII Konkursu Recytatorskiego dla Szkół Podstawowych "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa …".
Na scenie kameralnej CK zaprezentowało się 20 uczniów naszej szkoły - wyróżnionych w etapie szkolnym.
Komisja gminna nagrodziła 6 uczniów SP w Dobrej, którzy zostali zakwalifikowani do eliminacji rejonowych: Antonina Becalik (1a), Natalia Kaczmarek (2a), Hanna Węs (2a), Marcel Gołdyka (4a), Emilia Jesionek (5b), Kalina Kośla (8a).
Ponadto wyróżnienia otrzymali: Jakub Szymanowski (1b), Oliwia Olszewska (3b), Gabriela Szymczak (3b), Zuzanna Pawlak (5b).
Uczestnikom etapu gminnego gratulujemy i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły.
Uczniom zakwalifikowanym do rejonu: Antosi, Natalce, Hani, Marcelowi, Emilce i Kalinie, życzymy dalszych sukcesów.
WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE "BAŚNIOWY KOMIKS Z ZIELONEJ WYSPY"
W ramach projektu edukacyjnego "Irlandia w szkole" nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym "Baśniowy komiks z Zielonej Wyspy".
Konkurs realizowany przez Fundację Kultury Irlandzkiej miał na celu przybliżenie uczniom kultury, historii i tradycji Irlandii. Zadaniem uczestników było przeczytanie wybranej baśni irlandzkiej i zilustrowanie jej za pomocą komiksu. Wyniki konkursu ogłoszono w Dzień św. Patryka, czyli 17 marca.
W kategorii klas 1-3 wyróżnienie zdobyła Martyna Kaczmarek (1a) za komiks na podstawie baśni "O królu, który bał się fryzjerów". Martynie gratulujemy talentu i wyobraźni oraz życzymy dalszych sukcesów! Opiekunem konkursu był p. Tomasz Marciniak.1
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
"Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała.
A do życia powolutku budzi się przyroda cała".
Tadeusz Boy-Żeleński20 marca 2023 r. w szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny.
Samorząd Uczniowski zadbał o to, abyśmy spędzili ten dzień w doskonałych humorach.
W świetlicy szkolnej uczniowie klas 4-8 w ciekawych, wiosennych przebraniach zachwycali swoją pomysłowością i poczuciem humoru. Obejrzeliśmy pokaz mody wiosennej, słuchaliśmy piosenek, oglądaliśmy tańce, a przede wszystkim zobaczyliśmy, jakie talenty chodzą po naszych szkolnych korytarzach.53
ELIMINACJE SZKOLNE KONKURSU RECYTATORSKIEGO
W dniach 15 i 16 marca 2023 r. w naszej szkole odbywały się eliminacje szkolne XXVIII Konkursu Recytatorskiego dla Szkół Podstawowych "Czerwieńcie, zieleńcie się słowa …".
Na scenie w świetlicy szkolnej zaprezentowało się ogółem 47 uczestników (22 uczniów z klas 1-3 oraz 25 uczniów z klas 4-8).
Komisja szkolna wyróżniła i jednocześnie wytypowała do etapu gminnego 20 uczniów:
W kategorii klas 1-3: Zuzanna Bazan (1a), Antonina Becalik (1a), Jakub Szymanowski (1b), Natalia Kaczmarek (2a), Hanna Węs (2a), Kamila Rudyk (2b), Michał Bartosik (3a), Amelia Chachuła (3a), Oliwia Olszewska (3b), Gabriela Szymczak (3b).
W kategorii klas 4-8: Marcel Gołdyka (4a), Zofia Pakuła (4b), Maja Zajbert (4b), Nikola Dróżdż (5a), Alicja Wojtasik (5a), Emilia Jesionek (5b), Zuzanna Pawlak (5b), Weronika Orszulak (6a), Maja Frącala (7a), Kalina Kośla (8a).
Uczestnikom dziękujemy, a uczniom wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
SZKOŁA PROMUJĄCA WIEDZĘ O WIELKOPOLSCE
11 marca 2023 r. na targach edukacyjnych w Poznaniu odbyła się konferencja pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty pt. Wielkopolska moja mała Ojczyzna - edukacja regionalna w praktyce. Pragniemy poinformować, że "Za krzewienie wśród młodych Wielkopolan wiedzy o historii, kulturze, tradycji i gwarze Wielkopolski" Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrej otrzymał certyfikat, tytuł honorowy "Szkoły Promującej Wiedzę o Wielkopolsce".
Warto podkreślić, że w Wielkopolsce funkcjonuje 1309 szkół podstawowych, a nasza szkoła znalazła się w zaszczytnym gronie 104 szkół wyróżnionych tym szczególnym certyfikatem. Zespół Szkolno-Przedszkolny jest związany i zaangażowany w konkurs wiedzy o Wielkopolsce od początku jego istnienia i może poszczycić się wieloma laureatami i finalistami tego konkursu. Za sukcesami szkoły i dzieci stali nauczyciele historii, którzy od ponad dwudziestu lat przygotowują dzieci do tego trudnego kuratoryjnego konkursu. W imieniu dyrektora szkoły p. Marka Milczarka certyfikat odebrała p. Ewa Durka.
UDZIAŁ W OBCHODACH NARODOWEGO DNIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemi. Zostało ono ustanowione przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Stosowne uroczystości odbyły się także w gminie Dobra. Osoby, które chciały uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych spotkały się w miejscowości Czyste, w miejscu, które dla wielu jest symbolem walki o wolność i niepodległą Polskę. Zebrani na uroczystości złożyli kwiaty oraz zapalili znicze w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Obecne były władze naszej gminy, instytucji lokalnych, mieszkańcy powiatu, a także uczniowie ZS-P w Dobrej ze sztandarem szkoły oraz Dyrekcja.6
WOJEWÓDZKI KONKURS HISTORYCZNY "PANNY WYKLĘTE"
Uczniowie naszej szkoły z klas 6-8 wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Historycznym pt. "Panny Wyklęte". Celem konkursu jest przybliżanie uczniom wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, a tegoroczna edycja konkursu poświęcona była kobietom - żołnierzom, sanitariuszkom, łączniczkom, które działały w podziemiu antykomunistycznym.
Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie przygotowywali lapbooki, poświęcone postaciom kobiet walczących o niepodległość, wykonywali komiksy historyczne.Komisja konkursowa bardzo wysoko oceniła pracę jednej z naszych uczennic.
Natasza Glinkowska z klasy 8c otrzymała 1 miejsce w województwie za komiks historyczny pt. "Inka" - dziewczyna z AK. Komiks naszej uczennicy jest wykonany w sposób profesjonalny i nadaje się zdaniem wielu osób do publikacji. Uroczyste podsumowanie konkursu wręczenie nagród i spotkanie z panem kuratorem odbędzie się 2 marca.
Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, a Nataszy Glinkowskiej laureatce konkursu gratulujemy sukcesu. Uczniów do konkursu przygotowywała p. Ewa Durka.
SZKOLNY RĘKOPIS "MAŁEGO KSIĘCIA" SPORZĄDZONY
Miło nam poinformować, że zakończyliśmy akcję przepisywania "Małego Księcia". Organizatorem akcji jest Academy International Wawer, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer oraz Warszawski Dom Kaligrafii.
Rękopis tej kultowej książeczki sporządzili nauczyciele i uczniowie naszej Szkoły. Zawiera on 100 stron i kolorowe ilustracje. Projekt okładki wykonała uczennica klasy 8c - Natasza Glinkowska, laureatka 1 miejsca w szkolnym konkursie na najpiękniejszą okładkę do rękopisu "Małego Księcia". Gotowy, oprawiony rękopis zostanie wysłany na wystawę do Warszawy. Następnie wróci do szkoły i będzie pamiątką dla kolejnych pokoleń.
Wszystkim nauczycielom oraz uczniom, którzy włączyli się w akcję serdecznie dziękujemy!
Szkolnym koordynatorem akcji była p. Bernadetta Żubr i p. Barbara Woźniak.3
WARSZTATY W RAMACH PROGRAMU "LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI"
27 lutego 2023 r. uczniowie klas 5-7 brali udział w warsztatach prowadzonych przez edukatorów Mobilnych Laboratoriów Przyszłości.
Na zajęciach warsztatowych uczniowie zostali wprowadzeni w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej, posiadanej przez naszą szkołę - dzięki programowi Laboratoria Przyszłości. Zapoznali się z budową drukarki 3D, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować. W ramach ćwiczenia uczniowie przygotowali drobne modyfikacje w przygotowanym projekcie, aby następnie przesłać projekt do drukarki w celu wydrukowania efektu pracy.
W drugiej części warsztatów uczniowie zostali wprowadzeni w świat rozpoznawania obrazu na przykładzie prostego programu do rozpoznawania gestów. Zapoznali się z zagadnieniami związanymi z rozpoznawaniem obrazów oraz zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. Ćwiczenia były wprowadzeniem w świat tzw. “Sztucznej Inteligencji”.55
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
Podczas spotkania z p. policjantem uczniowie klas czwartych mieli okazję zapoznać się z przepisami ruchu drogowego oraz porozmawiać o bezpieczeństwie w drodze do szkoły i poza szkołą.
WYNIKI KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OKŁADKĘ DO RĘKOPISU "MAŁEGO KSIĘCIA"
21 lutego 2023 r. w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie konkursu na najpiękniejszą okładkę do rękopisu "Małego Księcia". Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej u dzieci i młodzieży.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas 6-8.
Wyniki konkursu:
1 miejsce - Natasza Glinkowska (8c)
2 miejsce - Eliza Pachołek (8c), Jakub Gonczarewicz (6a)
3 miejsce - Justyna Wieczorek (8d)
Organizatorami konkursu były: p. Bernadetta Żubr i p. Justyna Piestrzyńska.
Dziękujemy za piękne prace i gratulujemy zwycięzcom!
BAL KARNAWAŁOWY KLAS 4-8
- 75
BAL KARNAWAŁOWY KLAS 1-3
- 21
WALENTYNKI - POCZTA WALENTYNKOWA
14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób. Walentynki to czas wyznawania zarówno miłości, sympatii, jak i przyjaźni. Uczniowie naszej szkoły pamiętali o dniu zakochanych. Z tej okazji, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Pięknie ozdobiona skrzynka czekała na kartki walentynkowe na dolnym korytarzu. Każdy z uczniów naszej szkoły mógł wrzucić swoją walentynkę. Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Korespondencja została rozdzielona na klasy, a kartki doręczone do adresatów. Funkcje listonoszek pełniły: Oliwia Kaczmarek, Marta Gil, Laura Łukaszczyk i Maria Gajewska.
GÓRA GROSZA 2023
Jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza". Akcja polega na dobrowolnej zbiórce monet przeznaczonych na domy dziecka i inne placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz na pomoc dla potrzebujących dzieci.
Akcję rozpropagował i przeprowadził Samorząd Uczniowski.
W tym roku zebraliśmy kwotę 433 zł (10 217 monet!).
Uczniowie, którzy aktywnie włączyli się w przeprowadzenie akcji: Zuzanna Jesionek, Laura Łukaszczyk, Łucja Łukaszczyk, Kornelia Kropidłowska, Oliwia Kaczmarek, Kalina Kośla, Oliwia Łukaszczyk, Gabriela Józwik, Amelia Michalak, Emilia Wójcik, Marta Piestrzyńska, Anna Kołuda, Noemi Czupryńska, Zuzanna Pawlak.
BEZPIECZNE FERIE 2023
23 stycznia 2023 r. odbyło się spotkanie uczniów klas 4-8 z policjantem. Pan policjant przypomniał uczniom, o czym należy pamiętać, aby spędzić ferie bezpiecznie. Przypomniane zostały zasady poruszania się na drodze dla pieszych i rowerzystów, konieczność noszenia elementów odblaskowych, zasady bezpiecznej zabawy na lodowiskach, zachowania się podczas wyjazdów oraz kontaktów z obcymi. Poruszono także temat profilaktyki uzależnień, bezpieczeństwa w internecie oraz odpowiedzialność nieletnich wobec prawa.
LAUREAT I WYRÓŻNIENIE W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM
20 stycznia 2023 r. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się finałowa gala konkursu plastycznego organizowanego przez Państwową Straż Łowiecką w Poznaniu, pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego pt. "Zwierzyna wielkopolskich lasów rysowana ręką małych przyrodników". Uroczystość wręczenia dyplomów i nagród dla laureatów konkursu została poprowadzona przez rzecznika medialnego PSŁ Milenę Stemplewską-Zawierucha, a otwarcia gali konkursu dokonał Wojewoda Wielkopolski Pan Michał Zieliński.
W tym roku, w konkursie wzięły udział 1573 prace, z których wyłoniono 13 laureatów. Ich dzieła znalazły się w kalendarzu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu na rok 2023. Jedną z laureatek jest uczennica klasy 4a naszej szkoły - Alicja Leśniak (opiekun: p. Justyna Piestrzyńska), której praca zdobi miesiąc luty w w/w kalendarzu.
W związku z tak dużym zainteresowaniem komisja konkursowa postanowiła wyróżnić 32 prace, których autorzy zostali nagrodzeni. Jest wśród nich uczennica klasy 3a naszej szkoły - Lena Dębska (opiekun: p. Agata Dawid).
Dziewczynkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!2
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
20 stycznia 2023 r. w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Powitania licznie zgromadzonych gości dokonał dyrektor p. Marek Milczarek. Następnie uczniowie klas trzecich zaprezentowali swoim babciom i dziadkom program artystyczny, złożony z wierszy, piosenek i tańców. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Na koniec uroczystości dzieci wręczyły swoim gościom przygotowane przez siebie upominki i zaprosiły wszystkie babcie i dziadków na wspólną herbatkę.
Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas trzecich: p. Agata Dawid i p. Agnieszka Maciejewska.10