Zapraszamy chętnych uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami, dziadkami i innymi ważnymi dla nich osobami na warsztaty bożonarodzeniowe, które odbędą się w sobotę (2 grudnia) w godz. 10.00-14.00 w hali sportowej.
Wykonane ozdoby będą sprzedawane podczas szkolnego kiermaszu świątecznego (7-8 grudnia), z którego dochód przeznaczony zostanie na zakup nagród dla uczniów naszej szkoły za konkursy bożonarodzeniowe.
Część wykonanych ozdób przekażemy na kiermasz dla Lili - dziewczynki z naszego żłobka - który odbędzie się 10 grudnia w Turku.
Poczujmy świąteczną atmosferę i zróbmy coś dobrego dla siebie oraz innych.
Na warsztaty prosimy zabrać podstawowe akcesoria, np. nożyczki, zszywacz, wstążki, naturalne materiały (szyszki, gałązki), itp.
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE
ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA
6 listopada 2023 r. przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. I ... udało się! Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W Polsce ten dzień obchodzony jest od 1991 r.
Ideą Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na społeczne i ekonomiczne skutki palenia tytoniu, a przede wszystkim na skutki zdrowotne spowodowane paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. bierne palenie.
Jak co roku, obchody będą miały charakter akcji informacyjno-edukacyjnej, skierowanej do osób palących, biernych palaczy, osób używających e-papierosów i nowatorskich wyrobów tytoniowych.
Zachęcajmy wszystkie osoby palące do zastanowienia się nad najważniejszą wartością, jaką jest zdrowie własne i innych oraz do podjęcia próby rzucenia palenia.
Więcej informacji w poniższych załącznikach.
DZIEŃ BIBLIOTERAPII
14 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. Z tej okazji, w bibliotece szkolnej dzieci wysłuchały krótkich bajek relaksacyjnych, czytanych przez panią bibliotekarkę oraz przeniosły się w świat wyobraźni i odprężenia. Wypowiadanym słowom towarzyszyła uspokajająca muzyka, a na ścianach migotały kolorowe lampki i gwiezdne wizualizacje. Celem tych spotkań było wprowadzenie dzieci w stan rozluźnienia umysłu i oddalenie się od wszelkich trosk.
12
WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE
13 listopada 2023 r. zakończyły się etapy szkolne Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych w bieżącym roku szkolnym. 19 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w sześciu konkursach: WK Geograficznym, WK Języka Angielskiego, WK Języka Niemieckiego, WK Języka Polskiego, WK Matematycznym oraz WK Historycznym. W WK Historycznym Jakub Sibiński (7a) awansował do etapu rejonowego, który odbędzie się 23 listopada. Gratulujemy Jakubowi oraz jego opiekunce p. Ewie Durka, życzymy sukcesów w dalszych etapach.
Dziękujemy także nauczycielom pracującym w komisjach konkursowych, za wkład pracy włożony w sprawdzanie prac konkursowych.Iwona Chwiałkowska
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
9 listopada 2023 r. uczniowie klas 1-3 obchodzili Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W związku z powyższym, każde dziecko miało możliwość, chociaż na chwilę, zmienić panującą rzeczywistość i zaistnieć w roli ulubionych bohaterów z bajek. Dzięki temu mogliśmy podziwiać pieczołowicie skrojone na miarę, różnobarwne stroje. W programie obchodów znalazły się ulubione przez uczniów zabawy ruchowe przy muzyce, filmy edukacyjne oraz teleturnieje. Ponadto dzieci rozwiązywały zagadki i rebusy oraz kolorowały postacie ze znanych bajek. Wykonane prace plastyczne możemy podziwiać w galeriach klasowych.
15
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Po 123 latach pod zaborami terytoria podzielone pomiędzy trzy imperia różnił system prawny, monetarny, sądowniczy, język urzędowy i poziom uprzemysłowienia. Integrując kraj, kolejne rządy dążyły do stworzenia nie tylko silnego, ale również nowoczesnego państwa, w którym kobiety mają prawa wyborcze, dzień pracy trwa 8 godzin i wszyscy obywatele są równi wobec prawa.
11 listopada świętujemy wolność, niepodległość i zjednoczenie!Podczas akademii uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który wprowadził społeczność szkolną w historię wydarzeń tamtych lat. Wiersze i piosenki patriotyczne przybliżyły słuchaczom trudną historię Polski, która wiodła do niepodległości. Była to dla wszystkich piękna lekcja patriotyzmu.
O godz. 11:11 wszyscy zgromadzeni w hali sportowej wspólnie zaśpiewali hymn państwowy, włączając się w ogólnopolską akcję #SzkoładoHymnu.36
#SzkołaPamięta
Już po raz piąty uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta.
Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, a także o osobach szczególnie zasłużonych dla naszego regionu.W ramach tegorocznej edycji akcji MEiN:
- uczniowie klasy 7b, w dniu 25 października, udali się do Izby Pamięci i Tradycji Ziemi Dobrskiej na spotkanie z prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej - p. Gajewskim. Pan Jacek przybliżył siódmoklasistom sylwetki nieżyjących bohaterów oraz osób zasłużonych dla lokalnego środowiska, odznaczonych tytułem BENE MERITUS, wśród których znaleźli się m.in. ks. R. Kmiecik, ks. L. Sperczyński, A. Dzierżawski, S. Kosobudzki, P. Kosobudzki, I. Gałecki, R. Szymański, S. Zaborski, W. Eret oraz osoby związane w sposób szczególny z historią naszej szkoły, tj. A. Łaziński i K. Litwiński.
- Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego ZS-P na terenie naszej szkoły została zorganizowana wystawa pt. "Znani i zasłużeni związani z historią Dobrej", do przygotowania której wykorzystano materiały pochodzące z publikacji "Dwa wieki dobrskiej nekropolii", "Zabytki cmentarza parafialnego w Dobrej" oraz biogramy postaci odznaczonych tytułem "Zasłużony dla Gminy Dobra - BENE MERITUS" (udostępnione dzięki życzliwości p. J. Gajewskiego).
- Podobnie jak w latach poprzednich, Samorząd Uczniowski rozpropagował i przeprowadził na terenie naszej placówki akcję zbiórki zniczy.
- W dniu 31 października przedstawiciele społeczności uczniowskiej wraz z opiekunami SU udali się na lokalny cmentarz parafialny aby symbolicznym zniczem wyrazić wdzięczność i pamięć wobec tych, których nie ma już wśród nas, m.in. żołnierzy, przedstawicieli lokalnych władz, nauczycieli, lekarzy i księży.
3
SZKOŁA PAMIĘTA
Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci …
/Wisława Szymborska/Szybkimi krokami nadchodzi listopad - czas refleksji, zadumy, wspomnień o tych, których nie ma już wśród nas. Mając w pamięci przytoczone wyżej słowa Wisławy Szymborskiej, społeczność naszej szkoły, już po raz kolejny, przyłączyła się do akcji MEiN "Szkoła pamięta", której celem jest upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych, zwłaszcza tych związanych z historią naszej małej ojczyzny.
W ramach akcji, w dniu 31 października, uczniowie z SU wraz z opiekunami udali się na miejscowy cmentarz parafialny, aby przeprowadzić prace porządkowe przy grobach Tych, którzy poświęcili własne życie w walce o wolność ojczyzny oraz Tych, którzy swoim życiem oraz podejmowanymi inicjatywami w sposób szczególny zasłużyli się dla lokalnej społeczności (nauczycieli, księży, burmistrzów). Wyrazem naszej wdzięczności i pamięci było zapalenie na ich grobach okolicznościowych światełek, ofiarowanych przez uczniów naszej szkoły, w ramach corocznej zbiórki zniczy prowadzonej przez Samorząd Uczniowski.
31
WIZYTA W IZBIE PAMIĘCI I TRADYCJI ZIEMI DOBRSKIEJ
Wiedza jest wtedy, gdy o czymś nie tylko wiesz,
lecz możesz to opisać, zdefiniować, a nawet dotknąć.
/D. Terakowska/Aby wzbogacić wiedzę o swojej małej ojczyźnie, uczniowie klasy 7b wraz z opiekunami: p. Barbarą Woźniak oraz p. dyr. Danutą Zgolińską w dniu 25 października udali się do Izby Pamięci i Tradycji Ziemi Dobrskiej na spotkanie z p. Jackiem Gajewskim. W muzealnych wnętrzach podziwiali ciekawe eksponaty oraz bogatą dokumentację fotograficzną. Szczególnym zainteresowaniem siódmoklasistów cieszyła się wystawa stała poświęcona odznaczonym tytułem Bene Meritus postaciom związanym z historią Dobrej.
Całości dopełniła barwna opowieść prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej - p. J. Gajewskiego o lokalnych tradycjach oraz postaciach, których czyny i postawa życiowa zapisały się na trwałe w historii naszego środowiska.
10
Laureaci etapu szkolnego powiatowego konkursu plastycznego "Mój zębowy niezbędnik"
W październiku rozstrzygnięty został w naszej placówce etap szkolny powiatowego konkursu plastycznego dla uczniów klas 1-3 pod hasłem "Mój zębowy niezbędnik". Organizatorem przedsięwzięcia jest Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Turku.
Laureaci 1 miejsca: Antonina Becalik (2a), Nina Czerniejewska, Aleksandra Gonczarewicz (3a). Zwycięskie prace awansowały do etapu powiatowego.
W konkursie udział wzięli: Zuzanna Bazan, Wiktoria Kaczmarek, Martyna Kaczmarek, Bartosz Kowalski, Nikola Kwiatkowska (2a), Karolina Gil, Natalia Kaczmarek (3a).
Uczennicom gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnym etapie konkursu.
Koordynatorami etapu szkolnego były: p. Iwona Krajewska i p. Jolanta Piekarska, we współpracy z wychowawcami klas 1-3.