23 października 2023 r. w szkole obchodziliśmy Dzień Piżamy.
Uczniowie, którzy chcieli wziąć udział w zabawie zaproponowanej przez Samorząd Uczniowski, musieli w tym dniu ubrać do szkoły swoje stroje do spania. Było wesoło i kolorowo. Przy tej okazji włączyliśmy się do charytatywnej akcji "Dzień Piżamy - Dzieci Dzieciom" Fundacji "Gdy Liczy się Czas". To ogólnopolska akcja pomagania dzieciom chorym onkologicznie.
Zorganizowaliśmy dobrowolną zbiórkę dla Fundacji i zebraliśmy kwotę 1102 zł!
Bardzo dziękujemy za wszystkie wpłaty.
DZIEŃ PIŻAMY - DZIECI DZIECIOM
- 22
UDZIAŁ W RAJDZIE NA ORIENTACJĘ
W niedzielę, 22 października 2023 r. uczniowie klasy 4b wzięli udział w XII Integracyjnej Imprezie na Orientację Tur-Ino, zorganizowanej na terenie leśnictwa Dobra przez PTTK oddział Turek. Na starcie rajdu uczestnicy otrzymali kompasy oraz mapy z 15 oznaczonymi punktami, które musieli odnaleźć podczas wędrówki po lesie. Przebycie 9-kilometrowej trasy oraz odnalezienie wszystkich punktów umieszczonych na mapie wymagało dość dobrej kondycji fizycznej oraz orientacji w terenie. Jak w każdej edycji imprezy na orientację, tak i tym razem organizatorzy wprowadzili dodatkowe utrudnienia w postaci punktów na obróconym wycinku mapy oraz punktów stowarzyszonych, które miały wprowadzać uczestników w błąd.
Drużyna ZSP w Dobrej bardzo dobrze poradziła sobie z pokonaniem trasy rajdu oraz odnalezieniem punktów kontrolnych w terenie. Pomimo wysiłku, uczniowie bawili się wyśmienicie, aktywnie spędzając czas. Na mecie na uczestników czekał gorący posiłek oraz szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy zorganizowane przez strażaków. Opiekę nad uczniami sprawowali p. Barbara Oleksy oraz p. Tomasz Gil
9
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I ŚLUBOWANIE KLAS 1
13 października 2023 r. obchodziliśmy uroczystości: Dzień Edukacji Narodowej, Ślubowanie uczniów klas 1 oraz Święto Patrona.
W hali sportowej obecni byli uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz zaproszeni goście.
W pierwszej części uroczystości, pod okiem wychowawczyń klas 1: p. Agaty Dawid i p. Agnieszki Maciejewskiej, pierwszaki złożyły ślubowanie i zostały przyjęte w poczet uczniów szkoły.
Aktu pasowania dokonał dyrektor szkoły p. Marek Milczarek.W dalszej części imprezy dzieci oraz młodzież mieli okazję podziękować pedagogom za pracę i trud włożony w ich edukację, wychowanie i opiekę. Z okazji Święta Edukacji Narodowej uczniowie przygotowali występy artystyczne, podczas których wypowiedzieli się na temat szkolnego życia oraz pracy nauczycieli. W uroczystości pojawiały się wątki związane z życiem i twórczością patronem szkoły - Henryka Sienkiewicza.
Imprezę przygotowali: p. Edyta Górska, p. Ewa Czerwińska, p. Barbara Woźniak; dekorację p. Justyna Piestrzyńska, a oprawę muzyczną p. Maciej Dygas.79
WARSZTATY W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
Klasy drugie uczestniczyły w warsztatach w Bibliotece Pedagogicznej w Turku pt. "Skarby naszej planety", opartych na treści książki M. Staneva "Planeta zamknięta w słoiku". Zajęcia odbyły się w ramach projektu czytelniczego "Magiczna moc książki". Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Iwona Krajewska i p. Kamila Pawłowska.
14
CZYTAMY Z SERCEM - AKCJA CZYTELNICZA
W dniach 29 września - 6 października 2023 r. nasza szkoła wzięła udział w III Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej "Czytamy z sercem". Akcja miała na celu popularyzację czytelnictwa i poszerzenie wiedzy o sercu oraz co najważniejsze, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
W tym celu uczniowie klas 3-4 obejrzeli prezentację o profilaktyce chorób serca, zapoznali się z jego budową oraz alfabetem zdrowego serca. Zostali uwrażliwieni na właściwy sposób odżywiania i potrzebę codziennego ruchu. Ponadto wykonali prace plastyczne "z serca płynące".
Szkolnym koordynatorem akcji była p. Bernadetta Żubr.9
ŚLADAMI HISTORII PO WARSZAWIE ...
9 października 2023 r. uczniowie klas 7a, 7b oraz z 8a wraz z opiekunkami: p. Edytą Górską, p. Ewą Czerwińską, p. Barbarą Woźniak i p. Iwoną Chwiałkowską, udali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym celem podróży był Pałac w Wilanowie, rezydencja króla Jana III Sobieskiego, znanego dowódcy wielu zwycięskich bitew m.in. pod Chocimiem i Wiedniem. Na terenie królewskich ogrodów, w ramach lekcji muzealnej mieliśmy możliwość ubrania stroju szlacheckiego. W wyjątkowej "oprawie" i scenerii nagrywaliśmy krótki film inspirowany postaciami i wydarzeniami historycznymi.
Kolejnym punktem na naszej trasie był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Tu szczególną naszą uwagę przykuła Kwatera Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej "Zośka", w której znajdują się 174 groby, w większości harcerzy - członków Szarych Szeregów. Wzruszającą dla wszystkich chwilą było uczczenie pamięci bohaterów książki "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego i symboliczne zapalenie zniczy na grobach Rudego, Alka i Zośki. Spacerując alejkami cmentarza odwiedziliśmy również groby ludzi zasłużonych zarówno dla świata kultury, sportu, nauki jak i polityki m.in. Kazimierza Górskiego, Zbigniewa Religi, Olgi Jackowskiej - Kory, Pawła Królikowskiego, Kazimierza Deyny czy Jana Olszewskiego.
Ostatnim punktem wycieczki do stolicy była wizyta w niezwykłym miejscu, jakim jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Na miejscu od razu dało się odczuć atmosferę walczącej Warszawy, zobaczyliśmy nie tylko broń jakiej używali polscy powstańcy oraz niemieccy żołnierze, ale poznaliśmy też struktury Polskiego Państwa Podziemnego, przywódców, a także cele i realizację planu „Burza”. Mieliśmy okazję przejść rekonstrukcją kanału jakim poruszali się powstańcy w 1944 r., przechodząc z jednej dzielnicy walczącego miasta do drugiej. Ogromne wrażenie zrobił na nas krótki film "Miasto Ruin". Dzięki powstańczym muralom, niesamowitym efektom dźwiękowym oraz interesującym wizualizacjom interaktywnym, mogliśmy choć przez moment poczuć atmosferę tych pamiętnych dni.
Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych emocji i wrażeń, była „żywą lekcją historii”, która niewątpliwie na długo pozostanie w naszej pamięci…10
UDZIAŁ W AKCJI "SPRZĄTANIE ŚWIATA"
4 października 2023 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w sprzątaniu bliższej i dalszej okolicy szkoły, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata".
To już 30. edycja przedsięwzięcia, a temat tegorocznej akcji to "Sprzątanie świata łączy ludzi".
"Sprzątanie Świata" to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowiskoW związku z akcją "Sprzątanie Świata" ogłoszony został szkolny konkurs plastyczny.
Organizatorem i koordynatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska.
Laureaci konkursu:
1 miejsce - Alicja Leśniak (5a)
2 miejsce - Marta Kaczmarzyńska (5a)
3 miejsce - Malwina Rutkowska (6a)
Uczennicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!2
WYCIECZKA DO ZAGRODY EDUKACYJNEJ
W dniach 28 i 29 września 2023 r. uczniowie klas 2 uczestniczyli w warsztatach pt. "Idzie jesień, dynię niesie ..." w Zagrodzie Edukacyjnej w Olszówce.
20
WYCIECZKA DO BISKUPINA
19 września 2023 r. uczniowie klas 4b, 5a, 5b i 6a, uczestniczyli w XXVIII Festynie Archeologicznym w Biskupinie. Podczas tegorocznego festynu pod hasłem "My Słowianie", uczniowie poznawali kulturę słowiańską wczesnego średniowiecza, którą zaprezentowano w czterech strefach: ludności pospolitej - Wioska piastowska, strefa możnych - obóz książęcy, kramy kupieckie oraz świątynia słowiańska. Ponadto obejrzeli bitwę wojowników, inscenizację pogańskich obrzędów słowiańskich, a także uczestniczyli w wykładzie na temat "Ptaki drapieżne na służbie możnowładców”. Podczas festynu uczniowie słuchali muzyki słowiańskiej i skosztowali słowiańskich potraw a także wzięli udział w warsztatach garncarskich. Była to wspaniała lekcja historii na żywo.
12