23 czerwca 2023
UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
- 123
OBCHODY 60-LECIA SZKOŁY - ZJAZD ABSOLWENTÓW
„… jeśli nie znalazłeś sposobu
na zatrzymanie czasu,
pozwól minionym chwilom
powrócić we wspomnieniach …”17 czerwca 2023 r. odbyła się piękna i podniosła uroczystość, która na trwałe zapisze się na kartach historii Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrej. Tego dnia nasza Szkoła obchodziła podwójny jubileusz: 60-lecie swojego istnienia oraz 100-lecie powstania siedmioklasowej Szkoły Powszechnej w Dobrej. Wydarzenie to stało się również doskonałą okazją ku temu, by wspomnieniami powrócić do lat spędzonych w murach szacownej Jubilatki i w ramach kolejnego Zjazdu Absolwentów odnowić znajomości zawarte przed kilkunastoma, a nawet kilkudziesięcioma laty. Niezmiernie cieszy fakt, że swoją obecnością zaszczyciło nas tak liczne Grono Osób, które pozostawiły w tej Szkole cząstkę swojego życia zarówno jako Uczniowie, Kadra Pedagogiczna, jak i Pracownicy Niepedagogiczni.
Uroczystość swoją obecnością uświetnili również:
- p. Ryszard Bartosik - Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- p. Irena Rogala - Wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu,
- p. Tomasz Gil - Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobrej,
- p. Tadeusz Gebler - Burmistrz Dobrej,
- p. Przemysław Tomczak - Zastępca Burmistrza Dobrej,
- p. Piotr Nowaczyk - Sekretarz Dobrej,
- p. Beata Kmieć - Skarbnik Dobrej,
- p. Paweł Antoniak - Komendant Komisariatu Policji w Dobrej,
- p. Arkadiusz Przybyła - Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w Turku,
- p. Anna Orszulak - Przedstawiciel Rady Rodziców,
- p. Anna Dziesiątkowska - Przedstawiciel Rady Rodziców,
- p. Aleksandra Kotas - Dyrektor ZS-P w Piekarach,
- p. Jacek Gajewski - Dyrektor Centrum Kultury w Dobrej,
- p. Ewelina Śmieja - Dyrektor Biblioteki Publicznej w Dobrej,
- p. Monika Spychalska - Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Żeronicach,
- p. Monika Małecka - Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrej,
- p. Monika Zakolska - Kierownik Żłobka Samorządowego w Dobrej,
- p. Krzysztof Kucharski - Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Dobrej,
- p. Sylwia Kamińska-Tereszkiewicz - Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Skęczniewie,
- p. Tomasz Rosiński - Prezes Klubu Sportowego Wicher Dobra.
Obchody rozpoczęły się o godz. 13.30 mszą świętą koncelebrowaną przez ks. kan. Wojciecha Marciszewskiego oraz ks. wikariusza Daniela Mańkowskiego z parafii NNMP w Dobrej. Następnie uroczysty korowód złożony z Uczniów, Absolwentów, byłych i obecnych Nauczycieli oraz zaproszonych Gości przemaszerował do hali sportowej, by wziąć udział w części oficjalnej. Zainaugurował ją gospodarz wydarzenia - dyrektor ZS-P w Dobrej p. Marek Milczarek, który powitał Dostojnych Gości, a następnie przypomniał historię placówki. Nie zabrakło podziękowań dla tych, którzy na przestrzeni lat okazali swoje zaangażowanie w rozwój szkoły, a mianowicie:
- Jej byłych Kierowników i Dyrektorów:
- Konrada Litwińskiego - kierownika szkoły do 1969 r. (na ręce syna Antoniego),
- Eugeniusza Świerczyńskiego - kierownika szkoły po 1969 r. i zastępcy dyrektora Szkoły Zbiorczej w latach 1973 - 76 (na ręce syna Zbigniewa),
- Anny Mierzwa - zastępcy dyrektora szkoły w latach 1974-76 oraz 1981-86,
- Ryszarda Kujawińskiego - Gminnego Dyrektora Szkół w latach1975-84, Inspektora Oświaty i Wychowania w latach 1984-90,
- Mirosławy Bednarkiewicz - zastępcy dyrektora w latach 1984-86, 1998-2006, dyrektora szkoły 01.01 - 21.06.2007,
- Krystyny Moksik - zastępcy dyrektora w latach 1996-2003,
- Elżbiety Fornalczyk - zastępcy dyrektora w latach 1999 - 2007,
- Andrzeja Piątkowskiego - dyrektora szkoły w latach 1986-2006;
- Osób, które przyczyniły się do termomodernizacji budynku:
- Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - p. Ryszarda Bartosika,
- Burmistrza Dobrej - p. Tadeusza Geblera,
- Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dobrej - p. Tomasza Gila,
- Właściciela firmy Kar-Bud - p. Karola Kuszczyńskiego;
- Przyjaciół Szkoły:
- Krystyny i Zbigniewa Smolińskich,
- Beaty i Tomasza Rosińskich;
- Byłych Nauczycieli, wśród których mieliśmy przyjemność gościć Panie: Teresę Białek, Renatę Błazełek, Jadwigę Borycką, Stanisławę Kołaczkowską, Krystynę Małolepszą, Danutę Rozmus, Jadwigę Rzetecką, Iwonę Śmieję, Jolantę Świerczyńską, Mariannę Urbańczyk oraz Pana Piotra Kujawińskiego;
- Emerytowanych Pracowników Administracji i Obsługi, reprezentowanych przez: Józefę Augustyniak, Jadwigę Cichą, Marię Gibaszek, Barbarę Kominiarczyk, Urszulę Piątkowską, Jadwigę Piestrzyńską;
- Absolwentów, którzy odnosili wiele sukcesów, stając się dumą dobrskiej szkoły.
Ważnym momentem uroczystości była przygotowana pod kierunkiem p. Edyty Górskiej, p. Marleny Jesionek, p. Barbary Woźniak oraz p. Tomasza Gila część artystyczna, podczas której przedstawiciele trzech pokoleń Wychowanków naszej placówki słowem i muzyką zaprosili zebranych w sentymentalną podróż do lat spędzonych w szkolnej ławie.
Nie mogło również zabraknąć słów życzeń i gratulacji wyrażonych przez naszych znakomitych Gości:
- Burmistrza Dobrej - p. Tadeusza Geblera,
- Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - p. Ryszarda Bartosika,
- Wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu - p. Irenę Rogala,
- Przedstawicielki Rady Rodziców - p. Annę Orszulak i p. Annę Dziesiątkowską,
- Kierowników i Dyrektorów Jednostek Samorządu Terytorialnego z terenu Gminy Dobra.
Z ich ust popłynęło morze pięknych słów pod adresem dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów oraz rodziców.
Zwieńczeniem całej uroczystości były: wykonanie pamiątkowego zdjęcia oraz przecięcie wstęgi - symbolizujące oficjalne oddanie do użytku budynku szkoły po przeprowadzonej termomodernizacji.
Piękna czerwcowa pogoda sprawiła, że równie udany przebieg miała dalsza, mniej oficjalna część jubileuszu: podziwianie okolicznościowych wystaw, kronik i pamiątek, wspólne biesiadowanie oraz koncert Absolwentów i orkiestry dętej Dobra - Żeronice.239
SAMORZĄD UCZNIOWSKI NA CMENTARZU PARAFIALNYM
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
/ks. Jan Twardowski/W przededniu obchodów jubileuszu 60-lecia Szkoły Podstawowej w Dobrej oraz 100-lecia siedmioklasowej Szkoły Powszechnej w Dobrej przedstawiciele społeczności szkolnej wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego udali się na miejscowy cmentarz parafialny, by uczcić pamięć Tych, którzy w szczególny sposób związani byli z naszą placówką. Wyrazem wdzięczności za Ich trud i zaangażowanie w kształcenie młodych pokoleń było zapalenie okolicznościowych światełek na grobach zmarłych Kierowników i Nauczycieli naszej szkoły.
10
QUESTING "DOBRA BEZ TAJEMNIC"
18 czerwca 2023 r. uczniowie klasy 8a wraz z wychowawczynią wzięli udział w Questingu "O Puchar Burmistrza Dobrej", zorganizowanym przez PTTK oddział Turek. Questing "Dobra bez tajemnic" polegał na odnalezieniu jak największej ilości punktów oznaczonych na mapie i odpowiedzi na pytania przygotowane przez organizatorów. Pytania dotyczyły głównie historii związanej z miejscami takimi jak: Kaplica św. Barbary, cmentarz parafialny w Dobrej, pomniki przyrody w Chrapczewie (dęby Jan i Ignacy), Miejsce Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Czyste, Grota Emausowa, czy cmentarz żydowski. Po trzynastu kilometrach wędrówki, na mecie na uczestników rajdu czekały jeszcze pytania przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa Turek, Policji oraz Straży Pożarnej.
Drużyna ZSP w Dobrej ponownie była bezkonkurencyjna i zajęła 1 miejsce wśród drużyn szkolnych. W składzie zwycięskiej drużyny byli uczniowie klasy 8a: Zuzanna Jesionek, Alicja Krupińska, Łucja Łukaszczyk, Oliwia Łukaszczyk, Hubert Makówka oraz Karolina Nowakowska. Gratulujemy! Opiekę nad uczniami sprawowała p. Barbara Oleksy.
5
SUKCES W ETAPIE REGIONALNYM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
Uczennica naszej szkoły - Marta Kaczmarzyńska (4a) zajęła 3 miejsce w etapie regionalnym XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy", zorganizowanego przez KRUS. Na konkurs należało wykonać pracę plastyczną obrazującą upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposoby zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw.
Marta otrzymała nagrody rzeczowe oraz pamiątkowy dyplom.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Opiekunem uczennicy była p. Justyna Piestrzyńska.
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
6 czerwca 2023 r. w naszej szkole gościliśmy podróżnika Emila Witta, który opowiadał o swoich osobistych przeżyciach podczas podróży do Amazonii.
Emil Witt, w 2013 r. jako osiemnastoletni maturzysta, postanowił wyjechać do Amazonii w Brazylii, by poznać dziewiczą przyrodę oraz plemiona Indian, żyjących w zgodzie z naturą. Spędził tam kilka miesięcy. Od tamtego czasu publikuje reportaże i fotografie w ogólnopolskich mediach.Następne podróże odbył do peruwiańskiej części puszczy oraz w peruwiańskie malownicze Andy. Podróżnik wędrował inkaskimi szlakami w najdłuższym łańcuchu górskim na Ziemi, a także przebywał w lesie deszczowym, zamieszkałym przez plemię Indian Machiguenga.
Niektóre wyzwania, z którymi musiał zmagać się podróżnik, były wręcz trudne do wyobrażenia. Mogliśmy zobaczyć piękną prezentację i nagrania wideo z wypraw, które przybliżyły nam ten egzotyczny świat.
WYCIECZKA DO WROCŁAWIA
5 czerwca 2023 r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Podczas wizyty w stolicy Dolnego Śląska młodzież naszej szkoły odwiedziła okolice Hali Stulecia z grającymi fontannami oraz Afrykarium - unikatowy kompleks przedstawiający różne ekosystemy, związane ze środowiskiem wodnym czarnego kontynentu.
Potem uczniowie odbyli rejs statkiem wycieczkowym po Odrze, aby rozpocząć zwiedzanie starej części miasta z przewodnikiem. Wizytę we Wrocławiu zakończył spacer na Ostrów Tumski z Archikatedrą św. Jana Chrzciciela. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie klas 8: p. Barbara Oleksy, p. Edyta Górska, p. Iwona Krawczyk oraz p. Ewa Szczepańska.
15
FESTYN Z OKAZJI DNIA MATKI I DNIA DZIECKA
2 czerwca 2023 r. w naszej szkole zorganizowany został festyn rekreacyjny z okazji Dnia Matki oraz Dnia Dziecka.
Rozpoczynający festyn p. dyr. Marek Milczarek powitał uczniów i rodziców. Życzył wszystkim udanej zabawy. Harmonogram imprezy był bardzo atrakcyjny. Uczniowie klas 2 przygotowali specjalny program artystyczny dla swoich Mam. Ponadto odbyły się pokazy artystyczne uczniów wszystkich klas oraz konkursy sportowe. Podczas festynu wszyscy mogli korzystać z karuzeli, trampoliny, zjeżdżalni dużej i średniej, dmuchanego placu zabaw, a także zrobić sobie ciekawą fryzurę i tatuaż przy specjalnie przygotowanym stanowisku.Dodatkowo na wszystkich czekały kiełbaski z grilla, lody, popcorn, wata cukrowa i inne smakołyki. Nie zabrakło również muzyki i dobrej zabawy. W trakcie festynu podsumowano wyniki konkursów profilaktycznych, plastycznych oraz sportowych. Uczestnikom wręczono nagrody i dyplomy.
Na zakończenie p. dyrektor podziękował wszystkim za wspólne spędzenie czasu.94
BAL KLAS 8
31 maja 2023 r. uczniowie klas 8 bawili się na balu szkolnym. Uroczystość tradycyjnie otworzył taniec poloneza. Kilkanaście par zaprezentowało się w tańcu, który staropolskim obyczajem rozpoczyna w naszym kraju wiele ważnych balów. Następnie przyszedł czas na przemówienia, poczęstunek i świetną zabawę. Bal szkolny to dla uczniów moment równie radosny, jak i sentymentalny - przypomina, że ten dzień jest początkiem końca pewnego etapu - już za kilka dni opuszczą mury naszej szkoły i rozpoczną marsz ku dorosłości. Ten jedyny w swoim rodzaju wieczór z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów, rodziców i nauczycieli.
90
LAUREAT POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
Uczeń klasy 2a Antoni Dembowiecki, został laureatem powiatowego konkursu plastycznego "Książka jest jak rodzina (zastępcza). Książka uczy, książka bawi, a więc czytaj razem z nami". Konkurs zorganizowany był przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Turku oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Turku. Inicjatywa kierowana była do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Do oceny wpłynęło ok. 150 prac z terenu powiatu tureckiego. Praca Antka została uznana za jedną z najciekawszych. Oficjalne rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się 30 maja 2023 r. Opiekun ucznia: p. Jolanta Piekarska.
WYCIECZKA DO KŁODAWY
24 maja 2023 r. uczniowie klas 2 wzięli udział w wycieczce do największej czynnej kopalni soli w Kłodawie. Głównym celem wycieczki było poznanie przeszłości geologicznej złóż naturalnej soli kamiennej o barwie białej i różowej powstałej ponad 200 mln lat temu z odparowania mórz i oceanów. Program zwiedzania obejmował prelekcję na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia niezapomniane wrażenie), przejście wyrobiskami do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych, możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.
Na koniec uczniowie zakupili pamiątki. Była to fascynująca i niezapomniana wyprawa do wnętrza ziemi. Opiekunami wycieczki byli: p. Małgorzata Błażełek, p. Wojciech Błażełek i p. Jolanta Piekarska.13
80. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
Pragnąc uczcić 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, uczniowie naszej szkoły z klas 4-8 zaangażowali się w akcję społeczno-edukacyjną pt. "Akcję żonkil", propagowaną przez Muzeum Żydów Polin. W ramach przygotowań do akcji uczniowie przygotowali na lekcjach wychowawczych żonkile, które na znak "Łączy Nas Pamięć", przypięli sobie w dniu 19 kwietnia. W tym dniu, we wszystkich klasach przeprowadzone zostały zajęcia zgodnie z przygotowanymi scenariuszami przez Muzeum Polin, starsi uczniowie obejrzeli film pt. "Zdążyć przed panem Bogiem" Hanny Krall, młodsi wysłuchali słuchowiska pt. "Takich dwóch jak nas trzech". Nasza szkoła otrzymała również certyfikat udziału w Akcji Żonkil”.
Wszyscy chętni uczniowie z klas ósmych zobaczyli w Muzeum Rzemiosła w Turku wystawę stałą pt. Turek w czasie II wojny światowej oraz wystawę czasową Muzeum Żydów Galicji z Krakowa poświęconą Rywce Lipszyc dziewczynce z getta łódzkiego. Poruszające losy Rywki Lipszyc zapisane w "Dzienniku z getta łódzkiego", jak również ciekawa historia jej dziennika zaciekawiły uczniów. Również w tym roku szkolnym, 28 kwietnia klasy ósme uczestniczyły w wyjeździe do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Uczniowie zapoznali się z historią obozu oraz uczestniczyli w warsztatach w których wykorzystane były fragmenty Dziennika z getta łódzkiego autorstwa Rywki Lipszyc. Angażując się w wyżej opisane wydarzenia uczniowie uczcili 80. rocznice i swoją postawą pokazali, że łączy nas pamięć
8