28 listopada 2022 r. uczniowie klasy 4a i 4b odwiedziły Mandorię Miasto Przygód - tematyczny park rozrywki w miejscowości Rzgów w woj. łódzkim. Renesansowa Europa łączy się tutaj z nowoczesnością, a XVI-wieczne miasto handlowe zmienia się w park rozrywki. W Mandorii czekały na nich wspaniałe karuzele i emocjonujące przejażdżki familijnymi roller-coasterami, gigantyczne zjeżdżalnie, szalupy, strzelnica, labirynt lustrzany i wiele innych atrakcji. Uczniowie i opiekunowie dali się porwać przygodzie na wszystkich atrakcjach oraz uczestniczyli w lekcji "Historia pieniądza", w czasie której animatorzy w strojach Mandorian w przystępnej formie przybliżyli dzieciom ewolucję handlu i środków płatniczych.
Warsztaty zakończyły się samodzielnym wybijaniem monety przez każdego uczestnika. Opiekunami na tej wyprawie pełnej zabawy i atrakcji byli: p. Elżbieta Jesionek, p. Grażyna Pająk, p. Marta Kaliszak i p. Tomasz Gil.
WYCIECZKA DO MANDORII
- 39
ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
W dniach 25-26 listopada 2022 r. nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w przedświątecznej akcji "Świąteczna zbiórka żywności", organizowanej przez Bank Żywności w Koninie.
Uczniowie przez dwa dni pełnili funkcję wolontariuszy w tej znanej akcji.
Akcja została przeprowadzona w sklepach w Dobrej: STARY MŁYN, LEWIATAN, DELIKATESY CENTRUM.
W akcji uczestniczyli uczniowie: Liliana Maciejewska, Zuzanna Rosiak (5b), Aleksandra Augustyniak, Noemi Czupryńska, Amelia Michalak, Marta Piestrzyńska, Emilia Wójcik, Patrycja Zagozda (6b), Krystian Korzepa, Bartosz Szydłowski, Alicja Wlazło, Maja Zawiśniewska (7a), Wiktor Buda, Krystian Dzieran, Cezary Filipczak, Maria Gajewska, Zuzanna Jesionek, Kalina Kośla, Alicja Krupińska, Laura Łukaszczyk, Łucja Łukaszczyk, Oliwia Łukaszczyk, Karolina Nowakowska, Tomasz Strycharczyk (8a), Veronica Bielicka, Lena Domowicz, Hubert Gebler, Marta Gil, Oliwia Kaczmarek, Adrian Kosobudzki, Kornelia Kropidłowska, Konrad Malinowski, Natalia Olszewska, Błażej Wypiór (8b), Jakub Bodlak, Dawid Chojnacki, Marcin Dudek, Piotr Dymel, Dawid Graczyk, Bogdana Nikolaichuk, Eliza Pachołek, Hubert Pacześny, Maksymilian Rosiński, Maciej Skrzypiński, Kinga Sypniewska, Jakub Zasiadczyk, Wiktor Wilczak (8c), Adam Bednarek, Weronika Błaszczyk, Natalia Buczek, Natalia Dzikowska, Kinga Idziak, Maja Herman, Amelia Kowalczyk, Oliwia Pietrzak, Dominika Stencel, Rafał Wichorski, Justyna Wieczorek (8d).
Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy oraz zrozumieniu idei przez lokalną społeczność, udało się przygotować wiele paczek z artykułami spożywczymi, którymi obdarowano osoby i potrzebujące.
Dyrekcja Szkoły dziękuje właścicielom sklepów, w których odbywała się zbiórka żywności.5
ANDRZEJKI
Wieloletnią tradycją naszej szkoły są Andrzejki. Z tej okazji, 24 listopada 2022 r. uczniowie klas 4-8 bawili się na dyskotece. Dobra muzyka porywała wszystkich do tańca i śpiewu. Imprezę prowadził DJ Marek Górski.
Dużą popularnością cieszył się "salon wróżb", w którym wróżbici przepowiadali przyszłość za pomocą kart, kopert, numerycznych gwiazd i kubków. Wszystko oczywiście z "przymrużeniem oka".
Zabawa była udana. Szkoda, że ten magiczny wieczór tak szybko minął …
Dziękujemy wszystkim osobom włączonym w organizację wieczoru andrzejkowego, jak również opiekunom dbającym o bezpieczeństwo uczniów podczas zabawy.116
PRZEPISZMY TO!
"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu".
Czy są tutaj miłośnicy "Małego Księcia"?Od przyszłego tygodnia w naszej bibliotece szkolnej rusza akcja "Przepiszmy to!".
Jest to druga edycja akcji, której organizatorami są Academy International Wawer, Warszawski Dom Kaligrafii oraz Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy.
W tym roku przepisujemy, z okazji 80. rocznicy pierwszego wydania, "Małego Księcia".
Celem akcji jest stworzenie wspólnego rękopisu, który będzie elementem wystawy, zorganizowanej przez pomysłodawców projektu. Naszą "książkę" możemy również ozdabiać rysunkami, a na wykonanie całego zadania mamy czas do końca lutego. Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli.
Stwórzmy razem coś wyjątkowego!
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE KLAS 1
22 listopada 2022 r. klasy pierwsze brały udział w warsztatach bożonarodzeniowych, które odbyły się w Muzeum Miasta Turek im. J. Mehoffera. Dzieci samodzielnie wykonały ozdobę choinkową. Opiekę sprawowały: p. Iwona Krajewska i p. Kamila Pawłowska.
8
MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK
23 listopada 2022 r. w bibliotece szkolnej odbyło się wręczenie uczniom klas pierwszych nieodpłatnych wyprawek czytelniczych przygotowanych przez Instytut Książki w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek". Każdy uczeń rozpoczynający edukację w szkole podstawowej otrzymał wyprawkę, w skład której wchodziły: książka "Pierwsze abecadło", "Kreatywny alfabet" czyli plakat z literami do wycinania, wspomagający naukę alfabetu i czytania oraz broszura informacyjna dla rodziców "Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem", będąca poradnikiem, jak i zbiorem pomysłów na to, jak zachęcić dzieci do czytania.
Podczas lekcji bibliotecznej, po analizie wiersza pt. "Książki", uczniowie wspólnie ustalili zasady, jak należy dbać o książki oraz czego nie wolno robić w trakcie lektury. To była przyjemna lekcja, podczas której dzieci wykazały się także znajomością bajek, odgadywały zagadki i układały puzzle.
Kampania "Mała książka - wielki człowiek" to ogólnopolski projekt realizowany przez Instytut Książki finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Dziękujemy!
ŚWIATOWY TYDZIEŃ WIEDZY O ANTYBIOTYKACH
W dniach 18-24 listopada 2022 r. obchodzony jest Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach (WAAW, ang. World Antibiotic Awareness Week), który został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 2015 r.
Każdego roku, w dniu 18 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, którego głównym celem jest zwrócenie uwagi i podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska narastania i rozprzestrzeniania się oporności na antybiotyki wśród drobnoustrojów wywołujących zakażenia u człowieka.
ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Turku informuje, że jak co roku, w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Tego dnia zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia. Problem palenia tytoniu jest w Polsce wciąż aktualny. Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również jej bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego. Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych.
LAUREATKI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "SPOTKANIA ZE SZTUKĄ"
Uczennice naszej szkoły, Barbara Gajewska z kl. 3a (wychowawca - p. Agata Dawid) oraz Nadia Tyczyno z kl. 3b (wychowawca - p. Agnieszka Maciejewska) zostały laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Spotkania ze sztuką", którego organizatorem była Fundacja PGE z siedzibą w Warszawie.
Zadaniem konkursowym było przedstawienie w formie pracy malarskiej, własnej interpretacji wybranego obrazu polskiego malarza, którego dzieło można obejrzeć w jednym z następujących muzeów: Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Lublinie lub Muzeum Narodowym w Krakowie.
Dziewczynki wygrały bon o wartości 300 zł do Empiku oraz wycieczkę dla koleżanek i kolegów z klasy do Muzeum Narodowego w Warszawie.
Basi i Nadii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Szkolnym koordynatorem konkursu była p. Justyna Piestrzyńska.
WIZYTA SZEFA WCR W NASZEJ SZKOLE
14 listopada 2022 r. w naszej szkole gościliśmy p. ppłk Sylwina Donarta, Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile. Nasz gość przedstawił uczniom klas ósmych sylwetkę żołnierza zawodowego oraz omówił specyfikę jego pracy w ramach doradztwa zawodowego.
6
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Po 123 latach pod zaborami terytoria podzielone pomiędzy trzy imperia różnił system prawny, monetarny, sądowniczy, język urzędowy i poziom uprzemysłowienia. Integrując kraj, kolejne rządy dążyły do stworzenia nie tylko silnego, ale również nowoczesnego państwa, w którym kobiety mają prawa wyborcze, dzień pracy trwa 8 godzin i wszyscy obywatele są równi wobec prawa. 11 listopada świętujemy wolność, niepodległość i zjednoczenie!
Podczas akademii uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, który wprowadził społeczność szkolną w historię wydarzeń tamtych lat. Wiersze i piosenki patriotyczne przybliżyły słuchaczom trudną historię Polski, która wiodła do niepodległości. Była to dla wszystkich piękna lekcja patriotyzmu.
O godz. 11:11 wszyscy zgromadzeni w hali sportowej wspólnie zaśpiewali hymn państwowy, włączając się w ogólnopolską akcję "Szkoła dla hymnu".62
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
28 października 2022 r. w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w bibliotece naszej szkoły odbyło się pasowanie uczniów na czytelników.
Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem pacynkowym, z którego uczniowie dowiedzieli się, jak należy korzystać z książek. W role bajkowych bohaterów wcieliły się uczennice z kółka teatralnego, prowadzonego przez p. Barbarę Wożniak. Następnie przyszli czytelnicy wykazali się znajomością bajek i baśni rozwiązując zagadki, quizy i zadania o tematyce literackiej. Najważniejszym punktem uroczystości było złożenie przez dzieci przyrzeczenia, w którym zapewniły, że zawsze będą szanować książki i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia drugoklasiści otrzymali dyplomy i zakładki do książek oraz po raz pierwszy wypożyczyli książki.18